economist

حاضرین درسایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

یادداشت مخاطبین و کارشناسان سایت

روستای نارباغی همچنان در تاریکی بسرمی برد برق، امروزه به يکي از نيازهاي ضروري زندگي بشر مي باشد و به طوري که زندگي کردن بدون آن براي انسان غير ممکن شده
ملاک تشخیص انتقادهای منصفانه از غیر منصفانه نقش ارزشمند و تاثیرگذار رسانه در جهان غیرقابل انکار است و آنها باید دقت داشته باشند
چگونه یک کسب و کار کوچک و پر درآمد راه اندازی کنیم ؟ بقلم مهندس امير ابوالمعصوم برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک چه چیزهایی را باید بدانیم ؟

مطبوعات و رسانه هاي ساوه وزرنديه

ماهنامه نارستان شهرداري ساوه در بهمن ماه منتشرشد ماهنامه سراسري شهرداري ساوه دربهمن ماه ۹۶ منتشرشد
شماره۵۳۱۹ روزنامه جام جم ويژه نامه شهرستان ساوه منتشرشد عباس كريمي سرپرستي مطبوعات  شهرستان ساوه و زرنديه ضمن اعلام این خبر گفت :
شماره ۵۲۸۵ ويژه نامه روزنامه جام جم در۸ دي ماه منتشرشد عباس كريمي سرپرستي مطبوعات  شهرستان ساوه و زرنديه ضمن اعلام این خبر گفت :
شماره ۵۲۴۷ ويژه نامه روزنامه جام جم درآبان ماه منتشرشد عباس كريمي سرپرست مطبوعات و جرايد كثيري انتشاردر شهرستان ساوه و زرنديه ضمن اعلام این خبر گفت :
شماره پنجم ماهنامه ارتباطات مرکزی(ساوه و زرندیه ) درآذر ماه منتشرشد محمدمسعود امانی مديرمسئول ماهنامه ارتباطات در شهرستانهای ساوه وزرندیه ؛ ضمن اعلام این خبر گفت :

یادداشت محمد مسعود امانی ؛ اين روزها سناريوي سرمازدگي باغات انار ساوه و پرداخت تسهيلات به کشاورزان داغ‌ترين خبر ساوه است.

متاسفانه در اواخر پاييز سال 95 با ورود يک جبهه هواي سرد که منجر به کاهش محسوس دماي هواي کشور شد، به بخش اعظمي از باغات انار ساوه خسارت وارد شد که اکثر آن‌ها نياز به کف بر کردن و رشد مجدد از ريشه دارند.
اين حادثه تلخ براي دومين بار در 10 سال اخير رخ داده است  که نه فقط توان مالي باغداران را از بين برد  بلكه ديگر روحيه‌اي براي ادامه كار باقي نگذاشت؛ تا اين‌که وعده پرداخت تسهيلات استثنايي آنها را دلگرم کرد.
بگذريم از تمام اِن قلت‌هاي شکل گرفته در تمام مدت طولاني اما جالب‌تر اينکه اعطاي اين تسهيلات که هنوز نه به دار است و نه به بار نان داني براي بسياري از عوامل اجرايي و دست‌اندر کار شده است که کشاورزان سرگردان از اين اتاق به آن اتاق و از اين اداره به آن اداره و بانک در حال تردد و پول خرج کردن هستند.
باغداران با مراجعه به بانک کشاورزي به شرط ثبت شدن نامشان از قبل و پروسه‌هاي طولاني که پيشاپيش بايد برايش اقدام مي‌کردند، برگه‌اي به منظور استفاده از تسهيلات اين بانک براي جبران خسارت ناشي از سرمازدگي تصويب نامه شماره 130159/ت53899/ه مورخ 20/10/1395 تاييد شده از سوي کارگروه موضوع بند (و) تبصره 13 قانون بودجه 1395 شهرستان ساوه را دريافت مي‌کنند که در اين نامه مشخصات فرد باغدار و نام روستا و مساحت باغ و مبلغ تسهيلات تعيين شده است که براي تشکيل پرونده تسهيلات از سوي بانک يک زمان خاصي تعيين مي‌شود که باغدار بايد علاوه بر تشکيل پرونده در نظام مهندسي کشاورزي جهاد، مدارکي را براي بانک به ازاي تسهيلات نهايتا تا سقف 10‌ميليون تومان تهيه کنند.
حال ليست اين مدارک جذابيت خاصي براي متقاضيان اين تسهيلات دارد.
پس از اصل و تصوير تمام صفحات شناسنامه، کارت ملي و کارت پايان خدمت به 19 بند سرسام آور مي‌رسيم که در برگه‌اي به متقاضيان براي ارائه، داده مي‌شود. اين بندها از اين قرار است: اصل و تصوير سند مالکيت يا قولنامه به انضمام فرم استشهاد محلي براي محل مورد عمل، اصل و تصوير دفترچه دامداري و کشاورزي، اصل و تصوير مدارک محل سکونت و فيش تلفن و برق، مدارک حقابه، عدم تعهدات مستقيم و غيرمسقيم تسهيلات گيرنده، عدم ضمانت متقابل با ضامنين، بيمه نامه، اصل و تصوير تمام صفحات شناسنامه، کارت ملي، کارت پايان خدمت ضامنين، اصل و تصوير آخرين فيش حقوقي و حکم کارگزيني و گواهي کسر حقوق (کارمند و يا کارگر رسمي) شاغل (ضامنين)، اصل و تصوير جواز کسب و تصوير سند مالکيت (کاسب) (ضامنين)، اصل و تصوير سند مالکيت و دفترچه دامداري وکشاورزي (ضامنين)، اصل و تصوير سند مالکيت محل سکونت و فيش تلفن ثابت و همراه و کدپستي و شماره حساب بانکي (ضامنين)، عدم تعهد مستقيم و غيرمستقيم ضامن، عدم ضمانت متقابل با متقاضي (ضامنين)...
با ديد اين ليست، ياد اختلاسگران و وام گيرندگان بيچاره و مظلومي! مي‌افتم که براي دريافت وام‌هاي چند هزار ميلياردي چه مشقت‌هايي کشيده‌اند و چه رنج‌هايي برده اند! لذا حق دارند که حاضر به پس دادنشان نيستند...!
البته همين پرونده سازي براي دريافت تسهيلات، موکول به اواخر آذرماه 96 شده است که جاي شکرش باقي‌ است که به سال 97 موکول نشده...
اما با مراجعه نظام مهندسي کشاورزي در بدو ورود و درخواست تشکيل پرونده بابت هر هکتار مبلغ 25 هزار تومان به منظور تعيين جي پي اس طلب مي‌کنند که خود جاي بسي سئوال دارد! البته خدا را شاکريم که سرمازدگي درختان نان‌داني براي آن‌ها و ديگران شده است اما انصاف نيز چيز خوبي است...
آيا تعيين جي چي اس به هکتار باغات مرتبط است يا به اشتباه فکر کرده‌اند به جاي جي پي اس خاک باغ را وجب مي‌کنند؟ حال بگذريم که بايد حضرات را به باغ خود ببريد و بياريد که اين امر نيز جاي سئوال دارد...؟!  قصه دفترچه دامداري و کشاورزي که خود هم امري جدا، مفصل و افتتاح آن به گونه ديگري هزينه بر است...
همچنان در کم و کيف پرداخت اين وام و هزينه‌هاي قبل از آن به سر خواهيم برد تا ببينيم کي به سر منزل مقصود مي‌رسيم و آيا اصلا به درد کسي خواهد خورد يا خير...
البته با توجه به واریز مبلغ کلی تسهیلات به حساب بانک، تعلل در پرداخت به هر بهانه چه نفعی برای چه ارگان یا افرادی می تواند داشته باشد...؟!
البته برخي مسئولان مانند معاون استاندار و فرماندار شهرستان ساوه و همچنين نماينده مردم ساوه و زرنديه در خانه ملت همواره به بد عهدي‌ها و کم و کيف و چند و چون اين تسهيلات معترض بوده‌اند و هستند.
فرماندار ساوه در نشست فرمانداران با مديران ارشد استاني به منظور رفع مسائل و مشکلات کشاورزي که در استانداري مرکزي برگزار شد با بيان اينکه چوپان دروغگوي داستان بيمه سرمازدگي باغ‌هاي ساوه شده‌ايم، گفت: در زمينه سرمازدگي باغ‌هاي ساوه جلسات فني تشکيل، تصميماتي گرفته شد و با وجود محدوديت از حيث بيمه و بانک مورد توجه قرار گرفت، اما اصل کار تمام نشده و به نتيجه نرسيده است و بايد مشکلات برطرف شود.
محمد بهاروند با اشاره به اينکه اواخر مهر سال گذشته سرماي شديد سبب از بين رفتن و نابودي 15 هزار هکتار از زمين‌هاي کشاورزي و باغ‌هاي انار ساوه شد که تا چهارسال ديگر باغداران اين شهرستان توليدي نخواهند داشت، اظهار داشت: باغداران نتوانستند درختانشان را کف‌بر کنند، توزيع تسهيلات منطقي نيست و بايد مطابق هکتاري که دارند وام دريافت کنند، اين موضوع بايد به اتمام برسد و اين مساله برطرف شود، با قول‌هايي که داده‌ايم و هنوز انجام نشده چوپان دروغگو شده‌ايم و مردم عقده کرده‌اند و ديگر اعتمادي ندارند.
وي افزود: با وجود استاندار و معاونان خوب ولي کار خوب انجام نمي‌شود، در استان مرکزي اصل بر اين است که کار مردم انجام نشود، نمي‌دانم چه دشمني با اين موضوع دارند.
در بسياري از روستاها که در حوزه قم هستند، کارها خيلي سريعتر پيش مي‌رود، بنابراين تعارضاتي که در سطح استان وجود دارد بايد برطرف شود، زيرا اگر اين مشکل برطرف نشود مردم روز به روز نسبت به سياست‌ها بدبين مي‌شوند و براي رفع اين مشکلات لازم است چهارتا مديرکل عوض شود.
فرماندار ساوه با اشاره به سرمازدگي باغ‌هاي ساوه در 10 سال گذشته گفت: مشابه سرمازدگي امسال باغ‌ها 10 سال پيش هم اتفاق افتاد که علي‌رغم وضع خوب مالي دولت، هيچ جلسه‌اي برگزار نشد اما امسال با وجود محدوديت‌هايي که بود بيشتر توجه شد، بنابراين با وجود نگراني‌هايي که از برخي ادارات داريم ولي حوزه کشاورزي رضايت‌بخش است

Template Design:Dima Group
Tool tip