economist

با وجود کاهش قيمت دلار در بازار آزاد افزايش قيمت‌ها در کشورمان  همچنان  ادامه دارد

مواد غذايي از جمله کالاهايي هستند که قيمت آنها افزايش يافته و اين افزايش قيمت هر روز ادامه دارد.قدرت خريد مردم از دست رفته، نرخ بيکاري افزايش يافته، پس اندازها رو به اتمام است و چشم‌اندازي براي بهبود شرايط وجود ندارد.اين سوال مطرح است که هموطنان چگونه زندگي مي کنند، چه مي خورند وچه مي پوشند؟پاسخ به اين سؤالات بسته به طبقه اجتماعي خانوارها متفاوت است. زندگي کارگراني که زير دو ميليون تومان دستمزد مي‌گيرند با زندگي کساني که درآمد آنها پنج يا ده ميليون تومان در ماه است تفاوت زيادي دارد.

کيلويي چند است تبديل شده به دانه‌اي چند است؟هفت عدد پياز، شش عدد سيب‌زميني و مقداري آلو که ارزان‌ترين ميوه مغازه است خريد يک خانم را تشکل مي‌دهد. . ميوه‌فروشان اقدام به درجه‌بندي ميوه‌هاي باقي مانده مي‌کنند. ميوه‌هاي سالم و بدون لک در يک طبقه و ميوه‌هاي داراي لک و زدگي در طبقه ديگر قرار مي‌گيرند. مقداري ميوه و سبزيجات که کيفيت بسيار پائيني دارند و خريداري پيدا نخواهند کرد در اين ميان باقي مي‌ماند که دور ريخته نمي‌شوند. بيرون مغازه جايي براي آنها تعبيه شده؛ مي‌توان آنها را با نصف قيمت يا گاهي بيست درصد قيمت خريد.هنگامي که هوا رو به تاريکي مي‌رود مشتريان ديگري از راه مي‌رسند که قادر به پرداخت پول نيستند. آنچه باقي مانده در واقع زباله است و صاحب ميوه‌فروشي چاره‌اي جز دور ريختن آنها ندارد. آنها که در شيفت شب مي‌آيند اجازه دارند تا باقي‌مانده‌ها را به صورت رايگان به خانه ببرند.قيمت‌ها در ايران هنوز تثبيت نشده‌اند.  واز سويي  توليدي‌ها بخاطر اينکه ريزش مشتري نداشته باشند سياست جديدي  در پيش گرفته  براي جلوگيري از افزايش قيمت‌ها تا جاي ممکن با کاهش اندازه، حجم و وزن محصولات تلاش مي‌کنند که قيمت‌ها را به صورت موقت ثابت نگه دارند.کودکان، زنان و فروشندگان کنجکاو اولين کساني هستند که متوجه اين تغييرات مي‌شود. کودکان معتقد هستند اندازه خوراکي‌هاي محبوب آنها کوچک شده است. بستني‌ها کوچک شده، از وزن بسته‌هاي مواد غذايي کاسته شده است و داخل پاکت‌هاي چيپس، پفک و تخمه بيشتر با هوا پر مي‌شود تا ماده خوراکي.

مواد پروتئيني ديگر مواد ارزشمند غذايي است که از سفره ايرانيان کم يا حذف شده است. اين مسئله در آينده مشکلات زيادي براي سلامت يک نسل از جامعه ايران به وجود خواهد آورد.

جوادپاکدامن رئيس اتحاديه مواد مواد پروتئيني ساوه گفت: باوجود اينکه کشتار ما در شهرستان ساوه نسبت به ديگر شهرها بالا بوده ولي متاسفانه امروز به يک پنجم کاهش يافته وقطعا در شهرهاي ديگر نيز کمتر شده به گونه اي که شاهد تعطيلي بيشتر قصابي هاي شهر هستيم با اين حال  براي افکار عمومي عادي شده و سکه‌ هم افسارگسيخته تر از ارز شده. افزايش عجيب قيمت مسکن و اقلام ضروري زندگي را هم براي خيلي‌ها سخت کرده است و عجيب اينکه در اين وضعيت آشفته کسي نيست توضيح درستي به مردم بدهد. اين قصه سر دراز دارد.

ليلا گراوند- خبرنگارخبرگزاری تسنیم و مدیر اجرایی روزنامه جام جم در ساوه

Template Design:Dima Group
Tool tip