economist

یادداشت محمد مسعود امانی ؛ مدیر مسئول و صاحب امتیاز ماهنامه ارتباطات مرکزی ساوه وزرنديه

یکی از انتظاراتی که مردم شهرستان های ساوه و زرندیه از مسئولان به ویژه نمایندگان خود در مجلس و همچنین شوراهای اسلامی دارند، پیگیری مجدانه و مصرانه جهت احقاق حق و انتفاع ساوه و زرندیه از حقوقشان است.

یکی از شاهکارهایی که در این راستا می‌توان انجام داد، تبدیل تهدیدها به فرصت ها در زمانهای و موقعیتهای مختلف است؛ البته تعدد و تنوع این فرصت های موجود به قدری زیاد است که تبدیل تهدیدها به فرصت کمتر توقع می رود.

به عنوان مثال چندیست فروشگاه های زنجیره ای مانند فروشگاه های افق کوروش، جانبو، رفاه، هفت و... به شکل قارچ گونه در ساوه و زرندیه رشد کرده و تکثیر شده اند اما سود و منافع فروش آنها به کجا می رود...؟! چرا در ساوه و زرندیه هزینه نمی‌شود...؟! البته نمی‌توان منکر پایین آمدن قدرت خرید مردم و بعضاً تخفیف هایی که این فروشگاه ها نسبت به کسبه و مغازه های دیگر به مردم ارائه می دهند، شویم اما این امر دلیل نمی شود که بدون هیچ عوایدی؛ مزایا و سود فروش را از شهرستان خارج کنیم. البته در خصوص ارائه تخفیف به ویژه تغییر در کمیت و کیفیت و یا درج قیمت های سفارشی در این فروشگاه ها نیز نظرات و شواهد مختلفی وجود دارد که پرداختن به این موضوع را به مقال دیگری واگذار می‌کنیم...

یکی دیگر از موارد پر اهمیت، الکترونیکی شدن پرداخت عوارض آزادراه تهران-ساوه است که از اسفند سال گذشته راه اندازی شد و سالانه حدود ۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته که از سال ۹۷ تحویل وزارت راه و شهرسازی شده است و عوارض پرداختی به حساب دولت واریز می شود، لذا توقع می رود مسئولان ذیربط به جد پیگیر اختصاص بخش اعظمی از این عوارض به شهرستان های ساوه و زرندیه و همچنین ترمیم و بازسازی این آزادراه پرتردد باشند. البته سالیان سال است که حد فاصل زرندیه در این آزادراه که مسافت اعظم آن از این شهرستان عبور می کند، در تاریکی و به دور از هرگونه چراغ روشنایی می باشد و علیرغم متذکر شدن این مورد، هنوز شاهد نصب چراغ های روشنایی در این مسافت نیستیم؛ ناگفته نماند بیشتر حد فاصل شهرستان ساوه در این آزادراه نیز فاقد روشنایی و یا غالباً روشنایی های آن خاموش است!

اگر به جای جای کشورمان سفر کنید و محصولات خاص آن شهرستان که کارخانه تولیدی آنها در آن شهرستان است را جستجو کنید، خواهید دید که اکثر آن ها برای هم شهرستانی های خود قیمتی پایین تر از قیمت محصول بر روی بسته درج می کنند و یا اینکه تخفیف در نمایندگی ها یا فروشگاه های موجود در شهرستان محل تولید برای خریداران لحاظ می شود اما متاسفانه شهرستان های ساوه و زرندیه با وجود قطب صنعتی بودن و وجود شرکت های مختلف اما از این تخفیفات بی بهره هستند و متاسفانه برخی شرکتهایی که از مزایا، امکانات و موقعیت های این شهرستان ها استفاده می کنند اما فروشگاه های ساوه و زرندیه باید اجناس تولیدی آنها را از تهران و دفاتر فروش مرکزی آنها تهیه کنند که مستلزم حق پرداخت دو هزینه (یکی ارسال از کارخانه به مرکز فروش و یکی ارسال از مرکز فروش به فروشگاه در شهرستان محل تولید) پرداخت کنند که می‌توان این هزینه را در قالب تخفیف به هم شهرستانی ها کاهش داد. ضمناً بعضاً شاهد هستیم برخی از محصولات کارخانه هایی که در ساوه و زرندیه موجود می باشند، در جاهای دیگری به ویژه در پایتخت تخفیفهای مختلفی بر محصولات خود لحاظ می‌کنند اما در ساوه و زرندیه که محل استقرار کارخانه است، این قیمت ها بدون  لحاظ کردن تخفیف محاسبه می‌شود که جای بسی تعجب دارد و می طلبد که مسئولان به ویژه اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان و ستاد رفع موانع و تسهیل تولید که به جد پیگیر برطرف کردن مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان هستند نیز به این مورد ورود کند و تمهیداتی برای ارائه محصولات با تخفیف ویژه به شهرستان محل تولید لحاظ کنند.

Template Design:Dima Group
Tool tip