economist

زهرا ظفرمند؛فعال فرهنگی ،هنری ،شاعر ،طلبه،محقق وپژوهشگر مسائل اجتماعی

تردید نکنید حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی فرصت است و تهدید نیست و نباید با خشونت و تکبر با زنان عزیز جامعه برخورد شود،  امروز زنان کشور در تمام صحنه‌ها با وقار، با کرامت، با شخصیت، با عفاف مانند مردان فعالیت می‌کنند و باید دارای فرصت، مصونیت و حقوق اجتماعی برابر باشند.

طبق معیارهای اصیل اسلامی، نه مرد را جنس اول  است و نه زن  جنس دوم

زن و مرد  در برابر یکدیگر نیستند، زنان در کنار مردان و هر دوی آنها عین هم و مانند هم دارای مقام و کرامت انسانی هستند. نه زن برتر است و نه مرد بالاتر. نه این فرودست و نه آن فرادست است. نه این دون است و نه آن عالی است. هر دو من نفس واحده هستند.

در تاریخ ایران‌ما، از قرن‌ها پیش زنان برای احقاق حقوق خود به پا خاستند، سخن گفتند، حرف زدند و عمل کردند و مسیر تعالی را پیمودند. از مشروطه تا قبل از مشروطه‌اش. آن زمان که نهضت تنباکو بود، آن کسی که توانست قلیان را از کنار شاه بردارد و به زمین بکوبد، یک بانوی شجاع بود که این قهرمانی را از خود بروز و ظهور داد و وقتی شاه به او اعتراض کرد، گفت این فتوای مرجع تقلید میرزای شیرازی بزرگ است و شاه را به سکوت واداشت.

زنان و بانوان همان هستند که در نهضت اسلامی و در انقلاب اسلامی نقش‌شان از مردان کمتر نبود. در روز 15 خرداد سال 42 -سخن از 50 الی 51 سال پیش است- صبحگاهان وقتی مردم قم در صحن اجتماع کردند برای اعتراض به دستگیری امام، این زنان قم بودند که چادر به کمر بسته و عکس امام در دست و حتی شمشیر به دست داشتند و وارد صحنه قم شدند و با فریاد یا مرگ یا خمینی، قم را به حرکت در آوردند.

انقلاب اسلامی فضای جدیدی را برای زنان با ایمان فراهم کرد

امام رضوان الله تعالی علیه زن را از گوشه خانه با حجاب و عفت به صحنه جامعه آورد. آن مرجع تقلیدی که فتوای صریح داد در برابر آنهایی که شبهه می‌کردند زنان در تظاهرات شرکت کنند امام راحل (ره)بود. آن کسی که جلو متحجران ایستاد که می‌خواستند در دانشگاه تهران در کلاس‌ها بین دختر و پسر دیوار بکشند، امام راحل(ره) بود. آن کسی که برای حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی شبهه می‌کردند و در برابر همه آنها ایستاد و راه را برای ارتقاء زنان و بانوان ما فراهم کرد امام بود.

زن و مرد، مسلمان زن ، مسلمان مرد، مسلمان با ایمان، مرد با ایمان، زن با ایمان، زنی که استقامت می‌کند مردی که استقامت می‌کند عبادتش ،قنودش، اطاعتش و خشوعش، همه را قرآن در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. پس آنهایی که از آزادی زن به معنای مشروع اسلامی‌اش و از حضور زن و از تعالی زن می‌ترسند یا ایده و اعتقادی دارند لطفا این اعتقاد غلط را پای دین و اسلام ننویسند.

فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لاَ أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکُم مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَی بَعْضُکُم مِّن بَعْضٍ ،زنان و مردان در کنار یکدیگر گروهی در کنار گروهی دیگر خداوند اجر و پاداش هیچ کدام را نه مرد و نه زن را فراموش نمی‌کند. راست و درست است که مادری و مقام مادری بسیار شایسته و بالاست. جای تردید نیست، اما مگر وقتی پدر به جامعه می‌آید، وظیفه و پدری و مسئولیت پدری را فراموش می‌کند. مادر هم به جامعه اگر آمد مسئولیت مادری، وظیفه مادری را فراموش نخواهد کرد.

درست است که نمی‌توانیم هیچ وظیفه و رسالتی را بالاتر از تربیت فرزندان و انسان‌ها قرار دهیم، اما آیا تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه و رییس خانه بودن با حضور در جامعه و رسالت‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی در تضاد است.

آیا تنها خانه مأمن زنان است؟ ما این امنیت را باید به اداره و جامعه و خیابان و همه جای کشور گسترش دهیم. وقتی به تاریخ چهار و پنج دهه گذشته در دوران نهضت اسلامی و پس از انقلاب نگاه می‌کنیم می‌بینیم زنان جامعه ما به عنوان انسان‌هایی که مبارز بودند در برابر استبداد و رژیم استبداد ایستادگی و مقاومت کرده‌اند. صبور و استوار بودند و به عنوان همسران و مادران و رزمندگان و شهیدان و جانبازان و آزادگان با صبر و ایستادگی‌شان به همه روحیه دادند و کشور را از تجاوز متجاوزان نجات دادند.

امروز حضور زنان را در همه جا احساس می کنیم

زنان یعنی انسان‌های هوشمندی که با تلاش و استعدادشان در دانشگاه، مدرسه و صحنه‌های بیمارستان و کارخانه و همه جا حضور یافتند؛ حضوری مؤثر و حضوری تأثیرگذار. کجاست که ما امروز حضور زنان را احساس نمی‌کنیم، در مدرسی دانشگاه، در معلمی دبستان و دبیرستان. در مراکز تحقیقاتی در آزمایشگاه‌ها، در مطلب پزشکان در بیمارستان‌ها. کجا هست که زنان والا و شریف ما حضور ندارند.

چرا عده‌ای حضور زن را تهدید احساس می‌کنند. زن چه تهدیدی است؟ بعضی فکر می‌کنند به محض اینکه زن از در خانه خارج شد عرش اخلاق و عفت عمومی به اهتزاز در آمده است. چرا اینگونه می اندیشیم. زنان خود پاسدار عفت جامعه هستند.

تردید نکنید حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی فرصت است و تهدید نیست.

نباید با خشونت و تکبر با زنان برخورد کنیم

اگر اشکالی در گوشه‌ای وجود دارد، آن را به خود بانوان واگذار کنیم.بگذاریم خود آنها حل و فصل کنند. با خشونت و تکبر با زنان عزیز جامعه  برخورد نکنیم.

امروز زنان ما در تمام صحنه‌ها با وقار، با کرامت، با شخصیت، با عفاف مانند مردان فعالیت می‌کنند. مگر می‌توانید نیمی از جامعه را فراموش کنید. مگر می‌شود 50 درصد اعضای جامعه را به گوشه‌ای راند یا در حاشیه گذاشت.

زنان باید دارای فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر باشند. ما برای اینکه در مسیر راه به مقصد برسیم راهی طولانی در پیش داریم.

امروز زنان ما در همه بخش‌های فرهنگی و اقتصادی حضور دارند. در کدام فیلمی است که شما حضور برجسته زنانمان را به عنوان بازیگر یا حتی کارگردان یا فیلمنامه نویس نبینید و مشاهده نکنید.

در کدام دانشگاه و دبستان و دبیرستان است که حضور فرهیخته زنان تعلیم‌گر و آموزگار و مدرس دانشگاه را نبینید و مشاهده نکنید.

در کدام کارخانه، صحنه کار، مخصوصاً در شرایط پیشرفت علمی و تکنولوژیکی حضور ندارند. امروز وضعیت کسب و کار الکترونیک برای خانم‌ها مهیاتر و فراهم‌تر است تا دیروزی که تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیک وجود نداشت. امروز با پیشرفت علم و دانش صحنه‌های فراوانی برای زنان ما از دیروز مهیاتر است.

Template Design:Dima Group
Tool tip