economist

نوروز چنانكه از نامش بر مي آيد، روز نو مي شود و به تبع آن مي توان فكر، نگاه، انديشه و زاويه ديد را از ايستايي و سكون رهاند و فارغ از پيوست ايدئولوژيك نو وتازه شد.

نوروز اگر چه پيامي از تازگي و حركت در بستر زمان دارد، اما ريشه تاريخي و پيشينه اش به دوران قبل از اسلام باز مي گردد.


برخي را تصور بر اين است كه اسلام با نوروز و آيين هاي باستاني مناسبتي ندارد و براي آن تقابل هم تعريف مي كنند. در حالي كه نظافت و بهداشت، پيراستگي محيط خانه و رفع كدورت ها، ديد و بازديد ها، آشتي دادن، نو پوشی و تمیز پوشی، سفر کردن، هديه دادن كه نشانه ها و آيين نوروز باستاني است همه و همه جزو ذات و جوهره اسلام رحماني است.


نكته ديگر اينكه نوروز فرامليتي است و چنين آييني نه تنها در ميان سه كشور فارسي زبان ايران، تاجيكستان و افغانستان كه اين آيين در كشورهايي چون گرجستان، بخش هايي از عراق، ازبكستان، شبه قاره هند، تركمنستان، آذربايجان، قزاقستان، قرقيزستان، چين، پاكستان، تركيه، آلبانی، جمهوري سابق يوگسلاوي و مقدونيه به چشم مي خورد و مجمع عمومي سازمان ملل نوروز را به عنوان جشن رسمي پذيرفته است.


شايد نوروز از آن رو مورد توجه است که در آغاز فصل بهار رخ می دهد، با تعمق در ماهیت این تحول، می توانيم همراه با نو شدن طبیعت، دگرگونی حقیقی را در خود ایجاد کنيم. مي توانيم قلب خود را به شکوفه های ایمان، محبت و انسانیت بياراييم و با احسان و کمک به دیگران، عطر خوش نوعدوستی را بیفشانیم. نومیدی و سستی را از روح و جان بزداييم و با روحیه پر نشاط، زندگی تازه ای آغاز کنیم.


نوروز صورتي از تغییر و تازه شدن است، از همین رو، هنگام تحویل سال، دست به دعا بر می داریم و از خداوند می خواهیم که عالي ترین شکل تحول را در ما ايجاد كند. حتي اگر شرايط خوبي داريم، خوب ترش را طلب مي كنيم "ای دگرگون کننده قلبها و دیده ها، ای تدبیر كننده شب و روز، ای متحول کننده حال و احوال، حال ما را به بهترین حالت دگرگون ساز ."


اگر ما انسانها از این طبیعت زیبا درس بیاموزيم، در این صورت سرآغاز این دگرگوني را می توان روز برتر و نوروز نامید و به جشن و سرور پرداخت.
اگر انسانها خود را با تحول طبیعت، همگام و همگون سازند، چنین نوروزی سرشار از مبارکی و سرخوشي خواهد بود.


سخن پاياني


بهار، پیام آور تعادل است و در سایه تعادل، زندگی زیبا می شود. طبیعت به عنوان یکی از نشانه های خدا، سرشار از پند و عبرت است. دلی که بیدار است، در هر پدیده ای عبرتی می بیند و از هر نشانه ای، درسی می آموزد. بیدار دلان، از بهار، درس تحول و نوشدن می آموزند.
اگر طبیعت شکوفا و زیبا می شود، ما نیز می توانیم. اگر بهار، فصل سرزندگی و طراوت است، ما استعداد داريم كه چنين شويم. با فرارسیدن بهار، روحی دوباره در کالبد طبیعت بی جان و فسرده دمیده می شود و طبیعت لباس حیات بر تن می کند و بدين گونه رستاخیز انسان و جهان، با پیدایش بهار به تماشا می آيد.
نوروز زمانه نوشدن، روز تغيير و دگرگون شدن، زمان تحول، هنگام از خود بريدن و به درياي بيكران بخشندگي پيوستن، بر همه عاشقان، بيداردلان، سبكباران، دگر خواهان و موحدان خجسته و فرخنده باد.

دكتر اصغر نصیری

 

 

Template Design:Dima Group
Tool tip