economist

سید عباس طباطبایی حسینی مدیر مسئول دوهفته نامه استانی سیمانگار؛ یکسال دیگر با چشم بر هم زدنی گذشت و اکنون آنچه باقی مانده رضایتمندی یا دریغ و افسوس از اعمال درست و نادرست و کرده ها و ناکرده ها و نتایج آنهاست

و امیدواریم آنچه برایمان مانده ، رضایت مندی باشد نه افسوس . از سالها پیش مقام معظم رهبری موکداًبه اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی و بهره وری حداکثری از آن و رفع کامل وابستگی به خارج تأکید داشته اند . ولی متأسفانه مدیران بخشهای مختلف اقتصادی و سیاستگذاری این بخش آنگونه که باید توجه عملیاتی به موضوع نداشتند و معظم له برای اینکه توجه عملیاتی بیشتری به این موضوع بشود سال 95 را سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری نمودند شاید مدیران به خود آمده و واقعاً در این راستا عملیاتی اقدام کنند . اقتصاد ، فرهنگ ، علم و فن آوری سه محور اساسی در اقتصاد مقاومتی است که باید مورد توجه خاص قرار گیرند ، اما چقدر به آنها توجه شده مورد سوال است در اقتصاد مقاومتی باید : علاوه بر کار روتین و روزمره اقدامات جهشی و فوق العاده صورت گیرد ، تمرکزگرایی کاهش یافته و تصمیم گیری ها در مراکز استانها و در صورت امکان در شهرستان ها انجام شود ،امکانات موجود به سمت تولید هدایت شود ، مشوقهای صادراتی از ثبات برخوردار باشد- با قاچاق کالا مبارزه شود ، دیوانسالاری حذف شود ، اقتصاد دانش بنیان به طور جدی حمایت شود و جوانان بیکار در جهت فعالیت در سمت و سوی آن کمک شوند . همه دستگاه ها به توسعه علم کمک کنند ، از ظرفیتهای دیپلماسی برای توسعه اقتصاد استفاده شود . ، علم و فن آوری مسئله اول و اساسی کشور باشد و شتاب پیشرفتها چند برابر رقبا شود، ارتباط مسئولین با دانشگاه زیاد و بودجه پژوهش افزایش یابد ، همکاری دانشگاه و صنعت همراه با مشوقهای موثر برای هر دو طرف افزایش یابد ... و اکنون در پایان سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل سوال اساسی این است که موارد مذکور چقدر مورد توجه و اقدام قرار گرفته و چه نتایج عملیاتی و عینی موثر در اقتصاد کشور و زندگی مردم حاصل شده است ؟ ... در سال 95 با تلاش نماینده محترم و دیگر مسئولین ارشد استان و شهرستان در ساوه و زرندیه اعتبارات بانکی قابل توجهی جهت حفظ و توسعه تولید در واحدهای تولیدی و صنعتی اختصاص یافت ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت بارها از واحدهای تولیدی ساوه و زرندیه بازدید کرد و واحدهای تولیدی جدید و طرحهای توسعه متعددی بهره برداری شد ، اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی با حضور در استان از برخی واحدهای تولیدی ساوه و زرندیه بازدید کرده و در جلسه ای با مسئولین ارشد استان شرکت نموده و مذاکرات زیادی داشتند ، اداره استاندارد بهره برداری شد و اخباری از توسعه خدمات منطقه ویژه اقتصادی شهرصنعتی کاوه به گوش رسید ، زیرساخت های لازم در شهرک صنعتی ساوه تا حدودی فراهم شده و ظاهرأ احداث برخی واحدهای تولیدی در آن آغاز گردیده ، پیگیریهای قابل توجهی توسط مهندس منصوری و دیگر مسئولین استان و شهرستان جهت انجام توافقات ایجاد کارخانه رنو انجام شده است که قابل تقدیر از این بزرگواران است ، ... اما با این همه وقتی پای درد دل کارگران بنشینیم افراد زیادی از تهی بودن سبد غذائی خانوار ، نگرانی دائم از قراردادهای سفید امضاء ، معوق ماندن حقوق و تضییع سنوات و مزایای متعلقه قانونی ، تن دادن به دریافت بیمه بیکاری و نگرانی از آینده گلایه دارند و در بخشهای کشاورزی و ساختمانی هم همین اوضاع گزارش می شود . و مردم در همه بخشها کم وبیش گلایه دارند و نتیجه می خواهند و این نشان می دهد که واقعأ لازم است اقدامات جهشی و فوق العاده انجام شود و شتاب پیشرفتها چند برابر رقبا باشد و علاوه بر آن یک ارزیابی دقیق از نحوه عملکرد و نتایج آن صورت پذیرد تا نقاط ضعف برطرف و نقاط مثبت تقویت گردد .

حرمت و جایگاه شورا و شهرداری حفظ شود
بدیهی است که خوبی و بدی ، زشتی و زیبائی ، سلامت و فساد ، خیر و شر ، عدل و ظلم و ... مفاهیمی هستند که از وجود یکدیگر معنی عینی پیدا می کنند یعنی اینکه تا خوب نباشد بد مشخص نمی شود و تا بد نباشد خوبی عینیت نمی یابد و در مورد دیگر مفاهیمی که ذکر گردید هم این امر مصداق دارد . شورا و شهرداری دو نهاد مردمی و خدمتگذار مردم هستند که اعتبار و بقای خود را از مردم گرفته اند و این بزرگترین افتخار ایشان است و همین بس که خدای کریم ، ائمه اطهار (س) و بزرگان دین به صراحت بر اهمیت شورا برای حل و فصل امور تأکید کرده اند و در همین راستا شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور جدی و با انتخاب مردم در کشور ما فعال گردیده و منشاء ثمرات زیادی بوده است . درست است که در طول فعالیت شوراها خبط و خطاهایی سوء استفاده گرانه توسط برخی اعضای شوراها و شهرداران و کارکنان ایشان در سطح کشور و نیز خطاهائی از سر ناآگاهی و واقف نبودن به قوانین به امید اینکه در صورت وجود مشکل در کمیته های انطباق و دیگر مراجع نظارتی رفع خواهد شد از برخی دیگر از ایشان سر زده است ،... اما به هیچ عنوان نمی توان جایگاه مقدس شوراهای اسلامی و خدمات صادقانه و پاکدستی اکثریت کارکنان شهرداری را نادیده گرفت و کوتاهی ، اشتباه یا تخلف چند کارمند و مدیر را به خانواده عظیم و تلاشگر شهرداری تعمیم داد . چرا که این از نظر شرعی می تواند گناهی بزرگ محسوب شود و یأس ، ناامیدی و بی انگیزگی این عزیزان را به دنبال داشته باشد و موجب خسران برای مردم و جامعه باشد و نگارنده به عنوان یک فعال رسانه ای که در ادارات مختلف فرمانداری ، شهرداری ، صدا و سیما ، نشریات سراسری و محلی ، جهاد کشاورزی ، سازمان همیاری شهرداری ها ، عرصه های فرهنگی و هنری و بخش کشاورزی فعالیت کرده و با اقشار مختلف جامعه ارتباط داشته است بر اساس استدلال عقلی ، علمی و دینی معتقدم در هر نقد سازنده ای که به هر شخص یا گروه و سازمانی وارد می شود ابتدا باید سه چهارم نقد به جنبه های مثبت آنها اشاره داشت و در یک چهارم آخر به بیان کاستی ها و ایرادات پرداخت تا ثابت شود که نقد جانبدارانه ، غرض ورزانه و از روی خصومتهای شخصی و گروهی نیست و در پی اصلاح و توسعه سازمان و جامعه و خدمت به مردم است و این جانب به عنوان یک منتقد صادق و خالص شهادت می دهم که به جز تعدادی که خواسته یا نا خواسته شاید مرتکب تخلفی و یا اشتباهی شده اند . اکثریت قریب به اتفاق کارکنان شهرداری و سازمانهای تابعه پاکدست و خدمتگذاران صادق برای مردم و شهر هستند و مردم باید شهرداری و شورا را از خودشان بدانند و حرمت و جایگاه ایشان را حفظ کنند . و همه باور داریم که تنها خداوند واقف برعمق اعمال ماست و ما در مقام قضاوت واقعی نیستیم.
سید عباس طباطبایی حسینی

Template Design:Dima Group
Tool tip