economist

گزارش محمد مسعود امانی مسئول ویژه نامه اطلاعات استان مرکزی در شهرستانهای ساوه وزرندیه؛ متاسفانه چندي پيش ساختمان قديمي و عظيم پلاسکوي تهران به علل مختلف دچار حريق شد و به دلايل متعددي در هم فروريخت.

در اين‌باره استدلالات و کارشناسي‌هاي متعددي انجام و نقيصه‌هاي بسياري از ارگان‌هاي مختلف برملا شد و توپ‌هاي متعددي در زمين‌هاي مختلفي پرتاب شد! دلايلي مانند قديمي بودن و فرسودگي ساختمان، نداشتن ايمني کافي، نداشتن امکانات و تجهيزات لازم، اجتماع سلفي بگيران و در دست و پا بودن مردم ناظر و... در اين زمينه ارائه شد که شايد هرکدام عذر بدتر از گناه است. درد شهيد شدن آتش نشانان سينه ملت ايران را که هنوز با درد از دست دادن مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني کنار نيامده بودند، فشرد و بسيار سهمگين بود. هر چه بگوييم نمي‌توانيم ذره‌اي از اين جانفشاني، تجليل يا همدردي خود را به خانواده اين عزيزان اثبات کنيم.

اما چه خوب مي‌شود براي يکبار هم که شده علاج واقعه قبل از وقوع کنيم، چرا که هر چه از اين بعد براي پلاسکو انجام شود نه بي اثر، بلکه نوشدارويي بعد از مرگ سهراب است. حال که پيکر مطهر شهداي آتش نشان تشييع شد، چند سؤال ذهنم را مشغول كرده است از جمله اين‌كه:‌‏

* آيا ساختمان‌ها و ساير پروژهاي عمراني از ايمني کافي برخوردار است؟ ‏

* ساختمان‌هاي چند‏ طبقه و برجهاي ديگري که در تهران نه در گذشته حتي اخيرا ساخته شده‌اند، اين نواقص را ندارند؟ ‏

* اگر خداي نكرده در تونل‌هاي توحيد، نيايش و... يا تونل‌هاي مترو حادثه‌اي رخ دهد با توجه به احتمال انفجار خودروها، مسدود شدن راه، نبود خروجي‌هاي مناسب خطرات جاني بسيار، تجمع مردم و ميزان امكانات و تجهيزات موجود، مي‌توان شاهد حوادث ناگوار اين چنيني نبود؟

بگذريم حتما که مسئولان ذيربط تدابير لازم را در اين زمينه سنجيده يا خواهند سنجيد اما هستند ساختمان‌ها و بناهايي در ساوه که اگر خداي نکرده طعمه حريق يا انفجار شوند، ممکن است اثرات جاني و مالي دلخراشي از خود باقي بگذارد؛ مانند مجتمع‌هاي بزرگ شهرک علوي که بعضا به دوازده طبقه مي‌رسد و بسياري از آنها داراي بيش از هزاران واحد هستند، آيا ايمن هستند؟ چه تعداد از مردم در اين مجتمع‌ها زندگي مي‌کنند و اگر حوادث مشابهي به سراغشان آيد، معضلات گفته شده براي پلاسکو گريبانشان را نمي‌گيرد؟

با توجه به نبود ايمني ساختمان‌هاي طرح مسکن مهر در شهرک علوي و به ويژه مجتمع 1620 واحدي يا مجتمع‌هاي امام علي و ديگر مجتمع‌هاي که بدون هيچگونه رعايت مسائل ايمني و پيشگيرانه سربه فلک کشيده اند، بايد منتظر فاجعه‌اي خطرناک‌تر از پلاسکو باشيم؟

واضح است که اکثر ساختمانهاي مسکن مهر در حواشي شهرها و بدون در نظر گرفتن شرايط، امکانات، خدمات شهري و... جانمايي و ساخته شد و سپس ارائه خدمات به اين ساختمانها را به ارگان‌هاي ذيربط تحميل كردند. بي شک ساوه هم از اين امر مستثني نبوده و بدون در نظر گرفتن هيچ گونه امکانات خدماتي، امنیتی، آموزشي، رفاهي، تفريحي و حتي امکانات اوليه و ايمني مورد نظر در مکاني که بعدها شهرک علوي نام گرفت، ساخت و ساز شد و متاسفانه بدون در نظر گرفتن شرايط و امکانات، فراهم کردن نيازهاي آن به ساير ارگان‌ها به‌صورت کاملا غيرحرفه‌اي تحميل شد.

يکي از نيازهاي مبرم اين شهرک ساخت ايستگاه آتش نشاني به علت فاصله زياد با اولين ايستگاه آتش نشاني بود که همين امر زمان طلايي رسيدن آتش نشاني (3 الي 5 دقيقه و حتي زير 3 دقيقه) را بي‌اثر مي‌كند و در خوشبينانه‌ترين حالت، بيش از 10دقيقه زمان براي رسيدن به محل وقوع حادثه نياز است و اين به معني از دست دادن خيلي از چيزهاست.

اکثر اين ساختمان‌ها لوله کشي خشک براي اطفاي حريق و انتقال آب به طبقات بالا يا منبع ذخيره آب (به‌صورت فايرباکس) براي بلوک که مي‌تواند در آتش سوزي به آتش نشانان کمک موثري کند، ندارند و همچنين کپسول‌هاي اطفاي حريق در هيچ کدام از طبقات مشاهده نمي‌شود و هيچ گونه اعلام حريق و حساس به دود يا دوربين‌هاي مدار بسته که به نگهباني متصل باشد، در اين ساختمان‌ها تعبيه نشده و هيچ گونه آموزش ابتدايي براي ساکنان مجتمع‌ها، مديران و نگهبانان آن داده نشده و اين خود معضل بزرگي است.

يکي از نکات مهم که اکثر ساکنان از آن بي اطلاع هستند، اين نکته است که در آتش سوزي در اين مجتمع‌ها واحدهاي اطفاي حريق نبايد پنجره‌هاي واحد خود را باز کنند، چرا که حجم بسياري از دود براي خروج از پنجره به واحد آنها هجوم مي‌آورد، يا اين‌که در اين قبيل حريق‌ها آسانسور به‌عنوان دودکش عمل مي‌کند و اگر فردي از آسانسور استفاده کند، به فرض اينکه به علت حريق برق آسانسور قطع نشود هم تا زمان پايين رسيدن آسانسور گازهاي خروجي باعث مرگ مي‌شوند.

طبق قانون، ساختمان‌هاي بيش از 11 طبقه بايد مجهز به سيستم اطفاي حريق و مخازن ذخيره آب باشد، همه نواقص اين ساختمان‌ها و نبود تجهيزات مناسب مانند ابزار ارتباطي آتش نشانان با يکديگر و خودرو آتش نشاني (بي سيم يا حتي بلندگو)، نردبان مناسب براي رسيدن به طبقات بالاي اين برج‌ها، نبود آموزش و... دست به دست يکديگر مي‌دهند تا خداي نکرده در صورت حريق خسارات جاني و مالي جبران‌ناپذيري را شاهد باشيم.

براي بالا بردن فرهنگ پيشگيري و فرهنگ استفاده از وسايل گرمازا نياز به فرهنگ سازي بيشتري است و حتي براي روزهاي حساس سال مانند چهارشنبه سوري اقدامات کامل و کارآمدي نياز است.

طبق مقررات به ازاي هر 50 هزار نفر يک ايستگاه بايد وجود داشته باشد، اما با توجه به گستردگي ساوه و وجود کانون بحران در اين شهرستان مانند شهرک علوي، بيش از اين تعداد ايستگاه نياز است.

در هر شهرستان وجود هميار آتش نشان يا آتش نشان داوطلب نقطه قوتي در مواقع بروز حوادث است که با جذب و آموزش آن‌ها در مواقع ضروري مي‌توان کمک شاياني به فرهنگ سازي و اطلاع‌رساني شهروندان و ترويج فرهنگ پيشگيري و ايمني بين مردم و آتش نشانان باشد.

به عنوان يک فعال مطبوعاتي پيگير و در جريان اقدامات شهرداري ساوه در سه سال گذشته براي خدمت رساني بيشتر به حاشيه نشين‌ها به‌ويژه شهرک علوي که يکي از دغدغه‌هاي شهرستان است، بوده‌ام.

شهردار ساوه در اين باره مي‌گويد: ساخت ايستگاه شماره چهار آتش نشاني در شهرک علوي و همچنين تهيه نردبان 55 متري سازمان آتش نشاني از نيازهاي ساوه است و بيش از سه سال براي تهيه آن اقدام كرده‌ايم. ‏

دكتر كامران جوادي با تاکيد بر اين‌که ساير شهرها و همچنين ساوه در زمينه ايمن سازي و پايداري ساختمان‌ها به‌ويژه درس گرفتن از حادثه پلاسکو بايد پيشرو باشد، مي‌افزايد: همانگونه که بيش از دو سال پيش شهرداري ساوه اقدام به راه اندازي ايستگاه شماره سه آتش نشاني در بلوار سيدجمال الدين اسدآبادي کرده است.

وي با بيان اين‌که حدود 60 نفر براي تکميل نيروي آتش نشانان و تعميم آن به ايستگاه شماره چهار جذب شده است، بيان مي‌کند: براي ساخت اين ايستگاه يک ميليارد و 600 ميليون تومان و چهار ميليارد و 500 ميليون تومان اعتبار براي تکميل تجهيزات آن اعتبار در نظر گرفته شده است.‏

Template Design:Dima Group
Tool tip