economist

مهندس احسان کارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری؛با نزدیک شدن به زمان انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا،  تنور تبلیغات در حال گرم شده است و تکاپوی احزاب و گروه ها برای حضور پررنگ و تأثیرگذار در این آزمون سیاسی بیشتر شده است.

بی شک انتخابات، تیلور مرم سالاری؛ گردش نخبگان و نشاط سیاسی جامعه است؛ بنابراین افراد و گروه هایی که در انتخابات  شرکت می کنند، باید به قوانین و قواعد بازی سیاسی پایبند بوده و اخلاق سیاسی و اجتماعی را رعایت کنند تا نتیجه انتخابات، گزینش افرادی باشد که عصاری تجربه، دانایی و کاردانی در جامعه هستند.

تا موعد برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراهای  اسلامی شهر و روستا مدتی  باقی نمانده است. تقریباً فهرست نامزدهای احتمالی در حال مشخص شدن و آرایش و چیدمان گروه های سیاسی نیز در حال شکل گرفتن است.

این دوره از انتخابات به دلیل نقش تأثیرگذار شبکه های اجتماعی در این آزمون سیاسی و معرفی نامزدها و فهرست های مختلف، با انتخابات دوره های پیشین متمایز است.

آنچه که بهانه نوشتن این مطلب شده، ظهور و بروز فرهنگ طایفه گرایی است، تعداد زیادی از نامزدهای احتمالی با تشکیل گروه هایی در فضای مجازی و نیز برگزاری جلسات خانگی، عملاٌ رقابت خود را برای جلب آرای مردم کلید زده اند که متأسفانه محور فعالیت خود این گروه هاو جلسات، استفاده از نقش طایفه بازی برای پیروزی در انتخابات است.

امام طایفه بازی در تعارض کامل با نخبه گرایی و شایسته سالاری است. بی شک نامزدهایی که بر طبل طایفه گرایی می کوبند و می خواهند به پشتوانه طایفه و ایل خود به شورای شهر راه یابند، به بلوغ سیاسی نرسیده و درک درستی از فرهنگ شهرنشینی و اصول شهروندی ندارند و یا به دنبال سیاست ماکیاولیستی ( هدف وسیله راه توجیه می کند ) هستند و می خواهند به هر طریقی به شورا راه یابند.

جدای از آثار زیان باری که طایفه بازی در توسعه نیافتگی داشته و دارد ، این شیوه تفکر با حقوق شهروندی در تضاد است و حضور شخص  طایفه گرا در شورای شهر به منزله سمی مهلک در کالبد شهر است.

بخشی نگری، خویشاوند سالاری، حضور افراد غیر متخصص و ضعیف عدم ثبات مدیریت شهری، فربه شدن  بیش از حد و عدم کارایی نظام اداره شهر و نیز حضور کمرنگ افراد نخبه در تصمیم گیری و تصمیم سازی ها از جمله خسارت طایفه بازی، برای جامعه است و دیگر اینکه طایفه بازی، انسان را بی اختیار به یاد دوران جاهلیت صدر اسلام می اندازد و مسبب خط کشی بین افراد جامعه شده  و با روحیه همدلی و اتحاد برای توسعه منطقه، مغایر می باشد.

قطعاً برخی منفعت طلبان برای کسب سود زودگذر و دو روزه دنیا، جامعه را به سمت طایفه گرایی سوق می دهند.

به همین دلیل آحاد جامعه باید هوشیار باشند و از روی شناخت و با مطالعه، افرادتوانمند و کاردان و به قول فیلسوف بزرگ افلاطون، افراد طلاسرشت را برای پارلمان ها و مجالس شهری برگزینند.

شوراهای شهر اگر با ترکیب مناسب و متشکل از افراد کاردان، با تجربه و خوش فکر باشند، منشأ خدمات بیشتر و توسعه منطقه به ویژه شهرستان های ساوه وزرندیه  که تشنه حضور چنین افرادی خواهد شد، در غیر اینصورت خود این شوراها به معضلی بر سر راه مدیران و مسئولانی خواهند شد که برای توسعه و آبادانی منطقه برنامه های اصولی دارند و ما نمونه های بارز آن را در شوراهای دوره های گذشته به عینه دیده ایم. به نظر بنده ملاک  طلا سرشتی در این  برهه، تخصص، تجربه، پاکی و پاک دستی، اصالت خانوادگی و تجربه کافی است که در این آزمون سیاسی مهم و سرنوشت ساز پیش رو، شهروندان و انتخاب کنندگان می بایست مدنظر داشته باشند و بر اساس آن دست به گزینش افراد بزنند.نباید فراموش کنیم شرط داشتن شهر توسعه یافته با افقی امیدوارکننده " نه " گفتن به مثلث شوم زر، زور و تزویر و پرهیز از طایفه بازی است.به قول سهراب سپهری، چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

Template Design:Dima Group
Tool tip