economist

مهندس احسان کارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری؛خرید و نصب لوازم ورزشی ویژه برای معلولان و جانبازان شهرستان های ساوه وزرندیه

یکی از برنامه های شورای شهر های این دو شهرستان پیگیری برای حل مشکلات جامعه معلولان و جانبازان باید باشد مسئولان همان طور که در دریافت مالیات ها و عوارض شهری بین معلولان و انسان های عادی فرقی قائل نمی شوند، همان طور هم می بایست برای آن ها امکانات فراهم کنند. متاسفانه دراین مدت  اهمیت چندانی به این قشر در جامعه در این مناطق نشده است . از آن جایی که شهرستان های ساوه وزرندیه با فقر جدی در حوزه سرانه های ورزشی مواجه است. تا به امروز نتوانسته اند فضایی برای جانمایی این لوازم ورزشی در سطح شهرستان پیش بینی کنند.

برای این کار شهرداری های ساوه وزرندیه می توانند طرح خرید و نصب تجهیزات ورزشی معلولان  و جانبازان به صورت آزمایشی را در دستور کار قرار دهند و در سالن های مدیریت بحران  اجرا کنند. خرید تجهیزات ورزشی نقطه شروعی برای قهرمان پروری این قشر در جامعه است. در همین راستا باید تلاش شود در برنامه بودجه سال آتی رقم بودجه ویژه معلولان و جانبازان شهرستانهای ساوه وزرندیه  را افزایش دهند تا از این طریق بتوانند به آن ها خدمات مطلوب تری ارائه کنند.

*درصد بالای از  مدارس شهر ستانهای ساوه وزرندیه  برای معلولان مناسب سازی نشده است.

درصد بالای از  مدارس شهر ستانهای ساوه وزرندیه  برای معلولان مناسب سازی نشده است.اولین نقطه ای که جامعه با معلولان با آن پیوند می خورند "مدرسه" است.پس نبایدشرایط طوری باشدکه در ابتدای شکل گیری شخصیت  عرصه برای پیشرفت این عزیزان تنگ شود.

همین موضوع باعث می شود خیلی از معلولان در رفت و آمد های خود دچار مشکل شوند که خواه یا نا خواه منزوی و یا مجبور به ترک تحصیل می شوند .

آموزش و پرورش در فصل تعطیلی مدارس باید برای مناسب سازی تمامی مدارس خود به منظور رفع مشکلات دانش آموزان معلول اعتبار    ویژه ای پیش بینی کند.

*نهاد های عمومی برای معلولان مناسب سازی شود.

متأسفانه در گذشته نهادهای عمومی شرایط ساختمان خود را برای معلولان مناسب سازی نکرده اند، اما با این حال انتظار داریم تمامی نهادهای عمومی مناسب سازی ساختمان های خود را برای معلولان در دستور کار قرار دهند.

*هیچ یک از بوستان های ساوه وزرندیه  برای معلولان مناسب سازی نشده است.

یکی دیگر از مشکلات  مناسب سازی نشدن بوستان های این مناطق است  همه پارک هایی که در شهر ستانهای ساوه وزرندیه ساخته شده، به مناسب سازی آن ها برای معلولان توجه نشده است؛ به طوری که به جرئت می توان گفت سهم معلولان از فضاهای سبز این شهرستانها  "صفر" است.

*شهرداری ها برای راه اندازی تاکسی ویژه معلولین اقدام کنند.

یکی دیگر از مشکلات بزرگ  نداشتن تاکسی های ویژه برای این افراد است  متأسفانه هنوز در شهرستان ها حتی یک تاکسی هم برای حمل معلولان و جانبازان وجود ندارد. و برای این موضوع باید پیگیری راه اندازی این خواسته بحق این عزیزان  از طریق سازمان حمل و نقل عمومی شهرها صورت پذیرد ،و با ارائه یک طرح دو فوریتی  شهردارها خواستار خریداری  ون یا تاکسی  به منظور مناسب سازی و در اختیار قرار دادن معلولان شوند، اما متأسفانه تا به امروز هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است. در این موضوع  شهرداری ها و شوراها  با تمایل بخش خصوصی می توانند  همکاری های بسیار خوبی داشته باشند .

*معابر شهرها  برای روشندلان و معلولان  استاندارد سازی  شود.

بزرگ ترین مشکل معلولان و روشندلان  مناسب سازی نشدن معابر شهرهاست   در شرایط فعلی مردم عادی نمی تواند از معابری که پر از چاله و چوله است، ترددکنند چه برسد به افراد غیرعادی که باید شرایط برای آن ها خاص باشد.

هر چند شهرداری ها در  سالهای  گذشته اقداماتی  در راستای مناسب سازی معابر انجام داده و خواهند داد.ولی کافی نیست .

*نصب علایم راهنمایی و رانندگی برای پارک خودروی معلولان و جانبازان.

بر اساس بررسی ها ،شهرداریها  در چندین محور پر تردد برای معلولان و جانبازان تابلوهای پارک خودرو نصب کنند .  اگر واقعاً مسئولان به فکر تکریم ارباب رجوع هستند، شرایط مناسب برای قشر معلول و روشندل شهرستان های ساوه وزرندیه را  فراهم کنند.

Template Design:Dima Group
Tool tip