economist

مهندس احسان کارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری ؛پژوهشگر برتر استان تهران،استاد دانشگاه ومسئول سابق شهرسازی شهرستان بهارستان

سخنی کوتاه با مدیران شهری وشوراهای اسلامی شهرهای ساوه وزرندیه ومردم نجیب وسرافراز سرزمین زرسامان

امروزه در دنیای ارتباطات ، نخستین ویژگی شناسایی یک شهر ، نوع آداب و رسوم مردمان آن می باشد که هر چه از کمالات نفسانی و اخلاقی بیشتری برخوردار باشند، در این معرفی عملکرد بهتر و مؤثرتری خواهند داشت که این مهم در شهرداری ها با توجه به کارکردهای مدرن در امور شهری، بخشی از وظایف مدیریت شهری می باشد.

سرانه های فرهنگی ، بخش غیرقابل انکار یک شهر است

با توجه به جمعیت جوان شهر های شهرستان های ساوه وزرندیه  و کمبود مراکز فرهنگی، ورزشی، آموزشی و . . . شهرداری ها باید در صدد ایجاد مکان هایی از جمله فرهنگسرا، سرای محله، مجموعه های تفریحی و ورزشی باشند، زیرا مشارکت شهروندان در رساندن به اهداف شهرداری تاثیر بسزایی خواهد داشت .  مهند احسان ابراز کرد: تمام هدف شهرداری ها باید ، فعالیتی بر مبنای باقیات الصالحات باشد تا نتیجه آن باعث رضایتمندی همشهریان گردد.

هر عملیات و فعالیت شهری با عوارض و پرداختی شهروندان

همه شهروندان باید این مهم را مدنظر داشته باشند که هرگونه عملیات و فعالیت شهری با عوارض و پرداختی های خودشان انجام می شود . پس لازم است مراقبت کنند تا میزان و زمان بهره گیری از امکانات، افزایش یابد. هدایت آب های سطحی، احداث معابر جدید و بهسازی معابر قدیم از جمله اولویت های شهرداری ها باید باشد ،مدیریت شهری گام های مثبتی برای جلوگیری از ساخت وساز های غیر مجاز در شهرها باید بردارد و اگر این پدیده از تخلف به جرم تغییر هویت پیدا کند، کمک شایانی به شهرداری ها می شود؛ چرا که آن، عامل توسعه ناموزون شهری است.

شکوفایی اقتصادی شهر با حضور سرمایه گذاران ایرانی و خارجی

امروزه به دلیل ابعاد و پیچیدگی هایی که شهرها پیدا کرده اند، دیگر توسل به قراردادهای سنتی و تفسیرهای محدود و قدیمی از مزایده یا مناقصه به تنهایی جوابگوی نیاز مدیران شهری نیست و برای گسترش توسعه، جلسات خوبی باید با سرمایه گذاران ایرانی و خارجی برگزار شود تا شاهد شکوفایی اقتصادی شهرهای مان که بنده به سرزمین طلایان می نام باشیم. در این امر شورای شهر ها می توانند موتور محرکه شهرداری های باشند.

 در سال 95 با تأسی به فرموده مقام معظم رهبری که تدبیر این سال را بر مبنای اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است، مدیران شهری وشوراها ی اسلامی شهرها باید تمامی تلاش خود را بر این اصل قراردهند؛ امیدواریم شاهد احداث اماکن ضروری که سرمایه جاودانی برای شهرهایمان  خواهد بود، باشیم .

اولویت شهرداریها، باید جلوگیری از خروج و جذب سرمایه گذار باشد.

اولویت شهرداری باید سرمایه گذاران  شهرها باشد.

شهر های ساوه وزرندیه   جزو  شهرهای صنعتی کشور محسوب می شود. و در این زمینه از ظرفیت های بالایی برخوردار است. مهندس احسان  در این خصوص اظهار داشت: ساوه وزرندیه  با توجه به  موقعیت صنعتی موجود و شرایط احراز وجود از حیث گردانندگی چرخ های اقتصادی کشور از پتانسیل بالایی برخوردار است. اما متاسفانه این ظرفیت ها هنوز به خوبی به کارگیری و مدیریت نشده اند. در صورتی که اگر این امر محقق شود، شاهد جهش شگرف این شهرها در تمام زمینه ها خواهیم بود.

 شورای اسلامی شهر ها، رکن اصلی مدیریت شهری است

نبض هر شهری در شهرداری می تپد و حضور ارگان ها و نهادهای مختلف در کنار شهرداری کمک می کند تا این تپش به سلامت، رشد و بالندگی شهر کمک کند. شهر یک موجود زنده است و افراد در کنار هم این مجموعه را تشکیل می دهند؛ برخی ممکن است نابهنجار باشند و برخی با فرهنگ بالای شهروندی. این هنرمندی مدیریت شهری است که بتواند بافت کلی شهر را با تامین امنیت و رفاه شهروندان مدیریت کند. ساوه وزرندیه  شهرهای با قومیت ها و قبیله های متفاوت دارد و همین امر مدیریت چند جانبه را در شهر می طلبد که با همراهی شوراهای اسلامی شهر این امر به خوبی در شهرها باید صورت  گیرد.

شوراها مردم را در پروژه های شهری سهیم بدانند

امروز اعضا باید شورای شهر باشند نه فقط شورای شهرداری. باید کلیه ضعف ها را در همه زمینه ها به مدیران شهری گوشزد کنند. شوراها باید مردم را در کلیه پروژه های شهری سهیم بدانند؛ نخست نظرسنجی مردمی ا نجام داده و بعد اجرای پروژه کنند تا حلاوت کار برای شهروندان ماندگار و شیرین باشد و همه مسئولان و به ویژه شورای شهرها باید پاسخگو مردم باشند.

Template Design:Dima Group
Tool tip