economist

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اولویت وزارت بهداشت حمایت از تولید و توان ملی است.

سعید نمکی در جریان افتتاح یک خط تولید دارو در ساوه با اشاره به فعالیت در عرصه تولید اظهار داشت: کار تولید در این کشور کار عشق و دل بوده، امروز از این افتتاح خوشحال هستم، روزی که به وزارتخانه آمدم به همکاران گفتم آرزو دارم ماهی یک تولید را افتتاح کنم و دوست دارم که صنعتگران و تولیدکنندگان داخل به نوعی دلگرم شوند که فردی آمده که عاشق تولید و حمایت از تولیدکننده داخلی است، خوشبختانه این آرزو امروز برآورده شده و ماهی یک بار را در اعداد و ارقام افتتاح‌ها داریم.

وی افزود: معتقد هستم که نور، حق و حقیقت چون جزء لاینفک ذات باری‌تعالی است جاودانه می‌ماند، اصالت با تاریکی، فساد، مال مردم را خوردن و بی‌حرمتی به بیت‌المال نیست، اصالت با نور و رحمت و حق و حقیقت است و خداوند هرگز نمی‌گذارد این مشعل خاموش شود به‌ویژه در کشوری که جای جای آن را با خون پاک‌ترین فرزندان این کشور نگاه داشته‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در مزار شهدای پاوه گفتم مگر می‌شود تا زمانی که این شهیدان در سرزمین ما هستند، تا زمانی که دعای جانبازان و پدر و مادر شهیدان را برای پایداری این نظام و ماندگاری و اعتلای این مرز و بوم داریم، عقب‌گرد داشته باشیم، این امکان ندارد، ایمان دارم به اینکه این سرزمین همواره رشد و پیشرفت می‌کند.

نمکی بیان کرد: امروز فرصت مغتنم است، وقتی که مقام معظم رهبری می‌فرمایند سال، سال رونق تولید است، وقتی رئیس جمهور همه اعضای کابینه و بانک‌ها را مکلف به حمایت از تولیدکننده داخل می‌دانند و وقتی عاشق دیوانه‌ای وزیر این کشور شده و می‌گوید دست همه تولیدکنندگان داخلی را می‌بوسم و به خود نارنجک می‌بندم و به زیر تانکی که می‌خواهد خانه و کارخانه شمار را خراب کند می‌روم و حاضر هستم که تکه تکه شوم و جان خود را فدای شما کنم که شما سرافرازتر از قبل بمانید و با خیال راحت تولید کنید.

وی ادامه داد: وقتی رئیس سازمان غذا و دارو را صدا می‌‌زنم و می‌گویم این پروتکل است، در واقع به آنهایی که مورد نیاز این کشور را وارد می‌کنند احترام می‌گذارم، اما نه به قیمت ضربه زدن به تولید داخلی، روز نخست هم اعلام کردم، فردی که نیازهای کشور که در داخل نداریم و نمی‌سازیم را با کیفیت و قیمت مناسب وارد می‌کند، هرگز فرد ناشایست نمی‌دانیم اما این را باید به تولید داخل گره بزنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: وقتی در این مجموعه شاهد فعالیت افرادی هستیم که از بازرگانی شروع کردند و الان به عنوان تولیدکنندگان به نام این کشور چه در عرصه مواد اولیه و چه نهایی به عنوان الگوهای موفق کشور هستند یعنی ما می‌توانیم.

نمکی افزود: مکلف به حمایت از تولید داخل هستیم، اگر قرار باشد که جای این 3 درصد با آن 97 درصد عوض شود ما نیازمند حدود 45 میلیارد دلار منابع هستیم، مگر می‌شود؟ همه درآمد نفت و درآمدهای دیگر را هم بگذاریم نمی‌توانیم تنها دارو را برای این کشور تامین کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی 67 درصد از مواد اولیه 130 میلیون دلار ارزبری دارد و 3 درصد از داروی وارداتی یک میلیارد و 400 میلیون دلار یعنی به کجا داریم می‌رویم، بنابراین از این منظر مکلف به حمایت از تولید داخل هستیم.

وی بیان کرد: علاوه بر این بنده سال‌ها بودجه کشور را هم اداره کرده‌ام، ساختار بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی را حدود 4 تا 5 سال در سخت‌ترین شرایط این کشور اداره کرده‌ام، چیزی حدود 95 درصد از بودجه جاری کشور را در سال‌هایی که نفت یک باره از 130 دلار به 120 دلار، 100 دلار و زیر 30 دلار رسید اداره کرده‌ام و می‌دانم که الان شرایط به چه شکل است، حتی آنهایی که درآمد سرانه 50 هزار دلاری هم دارند، برخی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم را انجام نمی‌دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: الان 1.2 درصد از جی دی پی کشور صرف دارو می‌شود، در مترقی‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا سهم دارو از جی دی پی 0.6 تا 0.7 درصد است، یعنی تقریبا دو برابر متوسط کشورهای توسعه‌یافته جی دی پی را صرف دارو می‌کنیم.

وی افزود: این تنها راه  در اقتصاد سلامت کشور بوده و راه دیگری نیست، هر فرد دیگری هم به جای بنده بیاید اگر بخواهد برای این کشور دل بسوزاند و برای آینده این کشور و این نظام  برنامه‌ریزی کند مجبور است همین راه را برود، به همین دلیل راهی جز تولید داخل و حمایت از تولیدکننده داخل نداریم، آن هم در کشوری که این چنین می‌توانیم دارو و مواد اولیه تولید کنیم که همه دنیا بپذیرند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در رونمایی از تولیدات دانش‌بنیان، توان جوانان ایرانی قابل ستایش بوده و دستاورد عظیمی است، بنده تقاضا دارم که روی سرمایه نیروی جوان بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم، این شرکت‌های دانش‌بنیان را مغتنم بشماریم، ظرفیت‌های ارزشمندی هستند که می‌توانند در آینده به کار بیایند و درراستای خودکفایی به ما کمک کنند.

نمکی بیان کرد: امیدوارم با کمک تولیدکننده‌ها این برهه سخت را بگذرانیم و به دنیا ثابت می‌کنیم، با عزت و سرافرازی از مرزهای پاکیزگی، شفافیت و صداقت در این کشور دفاع می‌کنیم و قطعا موفق هستیم.

وی با اشاره به نامه محبت‌آمیز دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در رابطه با تحسین بسیج ملی کنترل فشار خون و مدیریت سیلاب‌های اوایل سال 98 و پاسخ به این نامه که در سال‌های پس از انقلاب بی‌سابقه بوده گفت: سازمان جهانی بهداشت متحیر از این بود که ما توانسته‌ایم در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، فشار خون 30 میلیون و 700 هزار نفر را کنترل کنیم و دو میلیون و 700 هزار مورد جدید در آن ثبت کرده و 10 میلیون مورد را قبل از فشار خون که در معرض رفتن به سمت فشار خون بالا بودند شناسایی کنیم، همین طور برای آنها حیرت‌انگیز بود که چگونه سیلاب‌های گسترده کشور را بدون یک مورد اپیدمی مدیریت کردیم که باید گفت لطف خداوند و همت همگانی بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: خیلی این موضوع برایشان مهم بود و در نامه گفته بودند که ایران پیشتاز است که این اظهار نظر در تحریم‌ها برای آمریکا گران تمام می‌شود، بنده پاسخ محبت آنها را دادم و نوشتم که آمریکایی‌ها می‌گویند که برای غذا و دارو با ایران همکاری می‌کنند اما تمام راه‌های همکاری را قفل کرده‌اند که این جنایت علیه بشریت است، اینها دارو را از محروم‌ترین و نیازمندترین افراد دریغ می‌کنند، البته این هم برکت الهی است و به طور قطع از این مرحله هم با سرافرازی گذر می‌کنیم.

Template Design:Dima Group
Tool tip