economist

شهردار ساوه با بیان این که پرداخت عوارض الکترونیکی می‌شود گفت: برای خدمت‌رسانی شهری در سال ۹۷ حدود ۱۴۰۰ میلیارد ریال نیاز است.

سیدمهدی حسینی با اشاره بر ضرروت مدیریت صحیح در برنامه‌ها اظهار داشت: سال گذشته قطع درآمد شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده شهرداری ساوه را وارد بحران مالی کرد اما با همکاری، تلاش و تدبیر توانستیم بخش زیادی از این بحران را مدیریت کنیم، بنابراین اگر در موقع بحران درست تصمیم بگیریم بدنه مجموعه مقاوم‌تر می‌شود.

وی افزود: متاسفانه با وجود گذر از بحران مالی سال گذشته امروز در جنگ اقتصادی کشور با دشمن قرار داریم و به طور قطع این شرایط بر مجموعه شهرداری‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود بنابراین باید همچنان راه‌های مقابله با بحران را دنبال کنیم تا از این مشکلات  به سلامت عبور کنیم.

شهردار ساوه تصریح کرد: با وجود این که نهاد شهرداری پیشانی خدمت‌رسانی نظام به مردم است اما درحال حاضر بیشتر شهرداری‌ها برای تامین نیازهای مالی با مشکل مواجه هستند و تنگنای مالی در شهرداری‌های سراسر کشور، شهرداران و اعضای شوراهای شهر را به فکر چاره انداخته است.

وی با اشاره به این که امروز شهرداری ساوه را تنها با پشتوانه مردمی اداره می‌کنیم، گفت: طبق قانون، شهرداری سازمان مردم‌نهادی است که وظیفه تامین بخش اعظمی از نیاز شهری شهروندان را برعهده دارد و هزینه خدمات ارائه‌ شده را با استفاده از مکانیزم ویژه‌ای که عوارض شهری و بهای خدمات نامیده می‌شود باید از ساکنان حقیقی و حقوقی  شهر در سال دریافت کند.

وی ادامه داد: اجرا نشدن درست هر کدام  از خدمات شهرداری، اختلال جدی در زندگی شهروندان ایجاد می‌کند که شاید ملموس‌ترین نمونه از خدماتی که اخذ عوارض از مردم را توجیه می‌کند، جمع‌آوری زباله و پسماندها توسط شهرداری باشد.

شهردار ساوه خاطرنشان کرد: به طور قطع اگر تنها یک روز چرخه جمع‌آوری زباله متوقف شود همه مردم در منازل، مغازه‌ها و ادارات با مشکل جدی روبه‌رو می‌شوند و ایجاد توسعه فضای سبز، توسعه شهر، آسفالت کوچه‌ها و خیابان‌ها از دیگر خدمات ارائه‌ شده توسط شهرداری است که با پرداخت عوارض شهروندان به ثمر می‌رسد.

وی افزود: 140 میلیارد تومان در سال 97 برای نگهداری و خدمات‌رسانی شهر ساوه نیاز است، هزینه واقعی خدمات به هر شهروند در ساوه در هرماه بیش از 50 هزار تومان و در سال بیش از 600 هزار تومان است که با در نظر گرفتن بعد خانوار 3-3 نفر در مجموع هزینه  خدمات عمومی هر خانوار برای شهرداری سالانه بیش از دو میلیون تومان است.

شهردار ساوه تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر میانگین عوارض شهروندی(نوسازی) پرداختی توسط شهروندان کمتر از 20 هزار تومان در سال است و این تفاوت چشمگیر بیانگر این بوده که سهم مشارکت شهروندان در مدیریت شهر کمتر از 10 درصد است که این رقم در مقایسه با سایر شهرهای کشور ناچیز است و علت عمده آن وابستگی شدید شهرداری به عوارض مالیات بر ارزش افزوده در سال‌های گذشته بود و در حال حاضر با توجه به حذف تقریبی عوارض مالیات بر ارزش افزوده درآمد شهرداری این روند ناخوشایند به طور قطع مشکلات جدی در نگهداری  شهر و رشد و پیشرفت آن برای فرزندان ما ایجاد می‌کند.

حسینی بیان کرد: پرداخت به موقع عوارض نوسازی و سایر مطالبات شهرداری از سوی شهروندان در این شرایط بحرانی می‌تواند گره‌گشای مشکلات شهر و شهرداری باشد و رشد و توسعه تدریجی شهر را در بردارد و درنهایت ارزش و منافع سرشار از آن  به عموم شهروندان باز می‌گردد بنابراین از کلیه مردم فهیم و بادرایت شهر کهن ساوه درخواست داریم که نسبت به پرداخت به موقع عوارض  اقدام کنند.

وی ادامه داد: شهرداری سعی دارد با ایجاد زیرساخت‌های الکترونیکی لازم ضمن تقویت فرهنگ  مشارکت شهروندان، نحوه پرداخت عوارض را نیز تسهیل کند به نحوی که از طریق گوشی‌های هوشمند بدون مراجعه به شهرداری قابل پرداخت شود.

به سمت بالا

economist
Template Design:Dima Group
Tool tip