economist

هجدهمین دوره مسابقات دوچرخه‌سواری پیشکسوتان کشور (انتخابی تیم ملی) روز پنجشنبه به میزبانی شهر ساوه و با معرفی نفرات و تیم‌های برتر در رشته‌های استقامت و تایم‌تریل برگزار شد.

در این دوره از رقابت‌ها که به‌مدت ۲ روز در جاده یولاق شهر ساوه جریان داشت، تیم هرمزگان با کسب ۱۸۹ امتیاز به مقام قهرمانی دست یافت و استان‌های فارس و البرز نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

 رییس فدراسیون دوچرخه‌سواری کشور در آیین توزیع مدال‌های نفرات و تیم‌های برتر این مسابقات که در سالن شهید آوینی برگزار شد، گفت:  فقط یک سوم از منابع مالی مصوب امسال از سوی فدراسیون جذب و دریافت شده که این مسئله در پیشبرد برنامه‌ها مشکلاتی ایجاد کرده است. 
«خسرو قمری» اظهار داشت: برگزاری هجدهمین دوره مسابقات دوچرخه‌سواری پیشکسوتان کشور از رده سنی ۳۵ تا ۶۵ سال با هدف دور هم بودن رکاب‌زنان قدیمی و همچنین انتخاب نفرات تیم ملی برای اعزام به مسابقات آسیایی مالزی انجام شد.

وی با تمجید از میزبانی ساوه و همکاری اداره ورزش و جوانان و هیات دوچرخه سواری این شهرستان در برگزاری مطلوب مسابقات، گفت: در این دوره از رقابت‌ها افزون بر ۱۰۰ دوچرخه‌سوار پیشکسوت در رده‌های سنی مختلف از ۲۳ استان کشور با هم مسابقه دادند.

قمری ادامه داد: در سال ۲۰۱۹ اتفاق ناخوشایندی در زمینه اعزام دوچرخه‌سواران کشور به مسابقات بین‌المللی ازبکستان پیش آمد و به‌همین دلیل شمار ورزشکاران در آن مسابقات پایین بود.
وی گفت: برای اعزام ورزشکاران دوچرخه‌سوار باید تلاش مضاعفی در شورای برون مرزی انجام شود و امید می‌رود در مسابقات پیش رو که در کشور مالزی برگزار می شودحمایت اسپانسرها از تیم اعزامی پیشکسوتان و حضور پررنگ آن‌ها رخ دهد.
رییس فدراسیون دوچرخه‌سورای جمهوری اسلامی ایران یادآوری کرد: ۲ ماه تا مسابقات آسیایی مالزی زمان مانده و در این فاصله بهتر است دوچرخه‌سواران نسبت به تهیه بلیت پرواز که هزینه کمتری تا زمان برگزاری دارد، اقدام کنند.
وی گفت: در ورزش دوچرخه‌سواری کشور امسال نخستین مدال بخش جاده بانوان با کسب مقام دوم آسیا را کسب شد که اتفاق بزرگی محسوب می‌شود.
به گفته او شرایط دوچرخه‌سواران کشور برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو مشکل شده زیرا قبلا ایران با ۳۴ کشور آسیایی برای کسب سهمیه مبارزه می‌کرد اما اکنون باید بر اساس قوانین جدید با  ۲۰۲ کشور که اغلب اروپایی و از سایر قاره ها هستند رقابت شود هرچند تاکنون یک سهمیه المپیکی کسب شده است.

قمری گفت: آموزش تاکتیک‌ها و فنون روز دوچرخه سواری به ورزشکاران در برنامه فدراسیون به‌صورت جدی پیگیری می‌شود و به همین منظور قرار است از اول هفته آتی یک دوره کلاس آموزشی در رشته پیست با حضور مدرسی از کشور اسپانیا برگزار شود.
وی اظهار داشت: در زمینه استعدادیابی و نخبه‌پروری نیز گام‌هایی مطابق با برنامه فدراسیون در حال انجام است و هدف‌گذاری شده تا تیم ملی قدرتمندی در آینده داشته باشیم.
قمری تاکید کرد: عملیات اجرایی ساختمان فدراسیون دوچرخه‌سواری در مقابل پیست تهران از ماه آینده آغاز می‌شود و امید می‌رود که مکانی در خور شان ورزشکاران این رشته باشد.

در پایان این رقابت‌ها «صمد برهانی حقیقی» از خوزستان مقام اول مسابقات دوچرخه‌سواری استقامت بالای ۶۵ سال را کسب کرد.
در ماده ۶۰ تا ۶۴ سال رشته استقامت نیز «بیژن امیرآخوری» از هرمزگان قهرمان شد.

در رده سنی ۵۵ تا ۵۹ سال همین رشته نیز «رسول نصرالله عباسیان» از استان گیلان مقام اول را به‌دست آورد.
در رده سنی ۵۰ تا ۵۴ سال نیز مقام قهرمانی به «جواد دنیادیده» از استان آذربایجان شرقی قهرمان شد و در رده سنی ۴۵ تا ۵۰ سال «سهراب پیلتن» از استان فارس بر سکوی نخست ایستاد.

سید «مهدی میرباقری» از البرز در رده ۴۰ تا ۴۵ سال قهرمان شد و «وحید لطفی» از هرمزگان نیز در رده سنی ۳۵ تا ۳۹ سال عنوان نخست را کسب کرد.
در رشته تریل و در رده سنی ۵۵ تا ۵۹ سال «ایرج یحیایی» از استان البرز قهرمان این دوره از رقابت ها شد ودر رده سنی ۵۰ تا ۵۴ سال «جواد دنیادیده» از آذربایجان شرقی توانست همانند رشته استقامت عنوان نخست را به‌دست آورد و در سنی ۴۵ تا ۴۹ سال «جمشید حمدملکی» از زنجان مقام نخست را کسب کرد.
«حسین داودیان» از خراسان رضوی در رده سنی ۴۵ تا ۴۹ سال و «حسین محمدی‌ها» از استان البرز در رده سنی ۳۵ تا ۳۹ سال نیز موفق شدند مدال طلای این رقابت ها را کسب کنند.

در حاشیه توزیع مدال و اهدای کاپ قهرمانی به نفرات و تیم‌های برتر، تعدادی از پیشکسوتان بالای ۷۰ سال رشته دوچرخه‌سواری کشور و همچنین دست اندرکاران برگزاری این رقابت‌ها نیز تقدیر شدند.

شهرستان ساوه دارای ۳۷ هیات، ۷۲ باشگاه و ۲ تیم فوتبال و فوتسال در رقابت‌های لیگ دسته اول و لیگ برتر کشور است. 

Template Design:Dima Group
Tool tip