economist

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه گفت: در شرایط کنونی و با توجه به نرخ تورم، بهبود وضعیت جامعه کارگری مهم‌ترین انتظار کارگران از دولت و دولتمردان است.

داود میرزائی با اشاره به این‌که بیش از 98 درصد کارگران زیر خط فقر به سر می‌برند، اظهار کرد: بر اساس آمارهای اعلام شده خط فقر به بالای 70 میلیون ریال رسیده است و در زمان حاضر کارگران ماهیانه از 15 تا 20 میلیون ریال حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: این میزان حقوق دریافتی پاسخگوی تأمین معیشت 10 روز کارگران در بهترین شرایط است.

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه با اشاره به این‌که بسیاری از فرزندان کارگران دارای استعداد و توانمندی‌ها هستند، بیان کرد: به دلیل مشکلات اقتصادی این قشر از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها بازمانده‌اند و یا به‌رغم موقعیت مناسب ازدواج از آن سر باز می‌زنند.

میرزائی با بیان اینکه در شرایط کنونی و با توجه به نرخ تورم، بهبود وضعیت جامعه کارگری مهم‌ترین انتظار کارگران از دولت و دولتمردان است، گفت: امروزه فرار از تأهل و عدم تمایل به فرزند آوری ناشی از نگرانی ناتوانی مالی برای تأمین مایحتاج زندگی و معیشت کارگران، جامعه را به‌شدت تهدید می‌کند.

وی افزود: بهبود وضعیت جامعه کارگری در جنگ نابرابر اقتصادی امروز، نیازمند مساعدت و پیگیری جدی دولتمردان و مجلسیان است.

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه با اشاره به این‌که جامعه کارگری همواره در صحنه‌های مختلف انقلاب حضوری پرشور و فعال داشته‌اند، اظهار کرد: 80 درصد این قشر زحمتکش همواره در انتخابات شرکت کرده و در پای صندوق‌های رأی حاضر شده‌اند و از نظام و آرمان‌های آن دفاع کرده‌اند.

میرزائی تصزیح کرد: متأسفانه کارگران همواره مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته و بی‌توجهی نسبت به مسائل و مشکلات آنان زیبنده نیست.

وی با اشاره به این‌که مشکلات عظیم جامعه کارگری در سه واحد بزرگ این کشور مانند 7 تپه، هپکو و آذرآب را تحت شعاع قرار داده و ذهن مسئولان را معطوف به آن کرده است، گفت: اکنون قشر کارگر با مشکلاتی مانند قراردادهای موقت، عدم دریافت حقوق به‌موقع، عدم دریافت سنوات خدمتی پس از پایان کار، مسائل بیمه‌ای و بازنشستگی و... مواجه است.

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه گفت: این امر، امنیت شغلی کارگران را به مخاطره انداخته و منجر به ایجاد مشکلات معیشتی، مسکن و برهم زدن آرامش زندگی آنان شده است.

میرزائی با اشاره به این‌که ساوه، شهرستانی صنعتی و برخوردار از بزرگترین شهر صنعتی کشور است، افزود: جامعه کارگری این شهرستان گلایه‌مند از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که در 6 سال دولت تدبیر و امید متأسفانه به این شهر سفر نکرده و از نزدیک مسائل و مشکلات کارگری و موانع فرا روی رونق تولید و کار را بررسی نکرده است.

وی اظهار کرد: این سفر باید پس از تجمع و اعتراضات صنفی کارگران و بیان عذرخواهی مسئولان صورت گیرد.

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه با اشاره به این‌که چندین واحد صنعتی در ساوه به دلیل تحریم‌های ظالمانه با موانع عدیده‌ای برای افزایش تولید و اشتغال مواجه هستند، بیان کرد: خود تحریمی، عدم هماهنگی، بالابودن سود بانکی و مشکلات فرا روی صادرات منجر به فعالیت 20 تا 50 درصدی برخی از واحدهای صنعتی ساوه شده است.

میرزایی ادامه داد: هم‌اکنون یک مجموعه بزرگ صنعتی با بیش از 1500 نفر فرصت شغلی و درخشش تولیدات کیفی در خاورمیانه با مشکلاتی مواجه است تا بتواند همچون گذشته برای 5 تا 6 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد و بازارهای جهانی را با صادرات محصولات در نوردد.

وی بیان کرد: خانه کارگر ساوه و زرندیه با توجه به مبنای ضرورت استیفای حقوق حقه جامعه، اقدامات لازم و پیشگیرانه را در نظر داشته و در حد توان حمایت خود را از جامعه کارگری در قالب مشاوره و کمک‌های آموزشی به کارگران و خانواده آن‌ها داشته و سعی بر این است نسبت به سال گذشته این فضای آموزشی را 100 درصد افزایش داده و تعداد فراگیران را به 20 هزار نفر در سال برساند.

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه و زرندیه در خصوص وضعیت عضوگیری خانه کارگر نسبت به سال گذشته گفت: این مهم بیش از 37 درصد رشد داشته که با توجه به کارگری بودن شهر ساوه و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

میرزایی از خرید زمین مجاور خانه کارگر به مبلغ 700 میلیون تومان خبر داد و افزود: متراژ این زمین 900 متر است که قرار است تبدیل به فضای آموزشی، ورزشی و... شود تا خدمات بهتری را به جامعه کارگری ارائه دهیم.

Template Design:Dima Group
Tool tip