economist

در حاشیه برگزاری اولین همایش ملی راهکارهای افزایش بهره‌وری و عملکرد در باغات پسته بنیاد تعاون زندانیان کشور که به میزبانی مجتمع کشت و صنعت کوثر ساوه برگزار شد، سامانه ضد تگرگ در این مجتمع راه اندازی شد.

مدیر مجتمع کشت و صنعت کوثر ساوه گفت: سامانه ضدتگرک به منظور مقابله با بارش تگرگ و جلوگیری از خسارات وارده به باغات پسته راه‌اندازی شده است.

عباس اصغری‌مقدم افزود: با توجه به خسارات تگرگ و کاهش ناگهانی دمای هوا بویژه در فصل بهار این مجتمع مجهز به سامانه ضد تگرگ شد.

سامانه ضد تگرگ دارای یک ژنراتور تولید موج انفجاری است. در این دستگاه با استفاده از مخلوط گاز استیلن و هوا در محفظه مخصوصی به نام محفظه انفجار که در پائین دستگاه قرار دارد، انفجاری که حاصل آن یک موج فشاری مخصوص به نام "سالیتون" است ایجاد و بعد از عبور از گلوی بالای محفظه به سمت دهانه مخروطی شکل هدایت شده و در تمامی جهات به ارتعاش در می آید. سالیتون (موج فشاری) به عنوان یک پرتابه به سمت فضا و داخل ابر های تندری با سرعت صوت شلیک و هدایت می شود.

این سامانه از طریق انفجار بطور مکرر در هر ۴ تا ۶ ثانیه امواجی با برد بالاتر از ۱۲ کیلومتر ایجاد می کند که امواج مذکور با توجه به پتانسیل ابرها و ارتفاع آنها شعاعی در حدود ۵۰۰ متر که شامل ۸۰ تا ۱۰۰ هکتار است را تحت پوشش قرار می دهند و عملکرد این سیستم ها بنابه ماهیت عملیاتی که دارند، نسبی بوده و بستگی به پتانسیل ابرها دارد. جهت حصول نتیجه مطلوب از کار این دستگاه می بایست سامانه حداقل چند دقیقه قبل از وارد شدن ابرهای تندری به ناحیه تحت پوشش، فعال شود. این سامانه به فرایند تشکیل بارش ها نه چیزی را اضافه و نه چیزی را کم می کند، تنها کاری که انجام می دهد اینست که ساختار بارش را در حین شکل گیری آنها به نحوی سودمند اصلاح کرده و آنرا به برف آبکی یا باران تبدیل می کند و هیچ نقشی در قطع بارش‌ها یا شروع مجدد آنها ندارد.

Template Design:Dima Group
Tool tip