economist

محمدرضا هاديلو ؛ بر اساس برنامه ده ساله توسعه کشور، ایران باید بتواند 11 میلیارد متر مکعب از مصرف آب در بخش کشاورزی را کاهش دهد.

کاری که با وضع موجود و کشت محصولات آب بر و نوع آبیاری‌های سنتی هر گز محقق نخواهد شد مگر اینکه بتوان با توسعه گلخانه‌ها و جایگزین کردن آن با کشاورزی‌های کنونی تغییری در شرایط و حفظ منابع آبی ایجاد کرد. البته کارشناسان مدعی شده‌اند فقط با کشت سبزیجات و صیفی جات در گلخانه‌ها می‌توان 5 میلیار متر مکعب از این مقدار را محقق کرد. در همین راستا چند روز پیش ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) فاز اول گلخانه هیدروپونیک زرندیه ساوه را در مساحتی بیش از 5 هکتار با ظرفیت تولید بیش از 2 هزار تن انواع محصولات و اشتغالزایی برای بیش از 400 نفر افتتاح کرد.

 

در حال حاضر توسعه کشت های گلخانه ای مهم ترین اولویت بخش کشاورزی کشور به شمار مي آيند. موقعیت جغرافیایی ايران که در یک کمربند خشک و نیمه خشک قرار دارد و همچنین میزان بارندگی هاي کم ، پتانسیل تبخیر آب بالا و بهره وری پایین آب نسبت به متوسط های جهانی، تمام جامعه را وادار به صرفه جویی در مصرف آب کرده است.

اين در حاليست که بخش اعظمی از آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود. يعني اگر قرار است در مصرف آب صرفه جویی شود، طبیعی است که باید مصرف آن در بخش کشاورزی کنترل شود.

با اين توضيحات در برنامه ششم و هفتم توسعه کشور مقرر شده تا 11 میلیارد متر مکعب از مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش يابد و این مقدار زمانی محقق می شود که شیوه های کشت در بخش کشاورزی تغییر اساسی و بنیادین داشته باشند.

زيرا اگر تغییرات بنیادین در این بخش ایجاد نشود، پایداری تولید در بخش کشاورزی قابلیت استمرار نخواهد داشت. در همين رابطه یکی از پروژه های اولویت داری که در ستاد اقتصاد مقاومتی مصوب شده ، توسعه کشت های گلخانه در کشور است، گفت: طبق این مصوبه، امسال باید 1550 هکتار گلخانه در کشور ایجاد شود.

بر اساس هدفگذاری های برنامه ششم و هفتم توسعه، باید 48 هزار هکتار گلخانه در کشور توسعه يابد که یک سوم از این مقدار در برنامه ششم و مابقی در برنامه هفتم توسعه در نظر گرفته شده است.

ايجاد 4 ميليون شغل دشوار نيست

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در مراسم افتتاح گلخانه هیدروپونیک زرندیه با اشاره به دو تاکید جدی رهبر معظم انقلاب به دو موضوع مهم تهاجم فرهنگی و اقتصاد مقاومتی، اذعان داشت: "در این دو نقطه تاکید رهبر انقلاب هم، موضوع مردم کلیدی است و ایشان برای حفظ مردم به مقابله با تهاجم فرهنگی و پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی اصرار کردند. " 

دکتر محمد مخبر با بیان اینکه امروز ما در زمینه اشتغال و به تبع آن معیشت مردم مشکلاتی داریم، گفت: "کشور ما کشوری نیست که در آن برای ایجاد سه تا چهار میلیون شغل دچار مشکل باشد. نه به لحاظ مادی و نه به لحاظ فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که در کشور هست، ما نباید گرفتار چنین وضعی باشیم. "

وی افزود: "وقتی از استانهای محروم صحبت می‌شود، خیلی‌ها استان سیستان و بلوچستان به ذهنشان می‌آید. اما این استان نزدیک به 100 کیلومتر، به اقیانوس دسترسی دارد. با این میزان دسترسی به اقیانوس می‌توان نیمی از کشور را اداره کرد. "

دکتر مخبر با اشاره به ظرفیت‌های کشور در حوزه های مختلف، خاطرنشان کرد: "من بارها گفتم ما دو هزار و هفتصد کیلومتر به دریا دسترسی داریم و اولین تولیدکننده نفت و گاز دنیا هستیم. در استانهای مرکزی کشور مثل یزد و کرمان ظرفیت‌های معدنی بی‌نظیری داریم، با هر کدام از ظرفیت‌های دسترسی به دریا، نفت و معادن می توانیم کشور را اداره کنیم. برای رسیدن به این هدف باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم تا گرفتار این مشکلات نشویم. "

صرفه جويي 10برابري در مصرف آب

کشت هیدروپونیک یا آبکشت شیوهٔ کشت بدون خاک است. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود.

فاز اول بزرگترین گلخانه هیدروپونیک کشور به مساحت ١٥هکتار در شهرستان زرند استان مرکزی در حالي افتتاح شد که گستردگی این گلخانه ٥٠ هکتار و فازهای بعدی در دست احداث است. از ویژگی های بارز این گلخانه صرفه جویی ٩٠ درصدی در مصرف آب و افزايش 10 برابري بهره وری در آن است.

معاون استاندار استان مرکزی نيز در رابطه با اشاره به گلخانه هیدروپونیک زرندیه گفت:" با توجه به وضعیت خشکسالی و بحران آب در کشور، تنها راه برون رفت ازاین شرایط توسعه گلخانه هاست تا بتوانند به صورت اقتصادی مثمر ثمر باشند و زمینه اشتغال و امنیت غذایی را فراهم نمایند."

فرخي با بيان اينکه ین گلخانه می تواند ارز آوری و اشتغال زایی زیادی برای استان داشته باشد ، سرمایه گذاری در این زمینه را بسیار هوشمندانه توصيف کرد و گفت :"طرح های اشتغال زایی زیادی را آماده کرده ایم که ستاد اجرایی فرمان امام در زمینه عملیاتی شدن آنها نیز ما را یاری کند."

چندي پيش مجری طرح توسعه گلخانه ها در کشور گفته بود اگر ما بتوانیم فقط دو محصول گوجه فرنگی و خیار را از فضای باز به فضای بسته گلخانه ای منتقل کنیم، حدود 4 میلیارد متر مکعب صرفه جویی آب در کشور انجام و بیش از 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ما آزاد می شود.

سید پور میزان مصرف آب برای تولید هر کیلوگرم گوجه فرنگی در فضای باز را 400 لیتر عنوان کرد و مدعي شد در فضای گلخانه ای موجود در ايران، هر کیلوگرم از این محصول را می توان با 30 تا 33 لیتر آب تولید کرد. البته این مقدار در کشور هلند بین 4 تا 4.5 لیتر است.

بر اساس گزارش ها در کشور حدود 850 هزار هکتار سطح زیر کشت سبزیجات و صیفی جات وجود دارد که حدود 500 هزار هکتار از این مقدار قابلیت انتقال به گلخانه را دارند. حال اگر بتوان در یک برنامه 10 ساله این کار انجام شود، حداقل 5 میلیار متر مکعب از تعهد 11 میلیارد متر مکعبی خود از صرفه جویی در مصرف آب محقق مي شود.

به سمت بالا

economist
Template Design:Dima Group
Tool tip