economist

حاضرین درسایت

ما 78 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

یادداشت مخاطبین و کارشناسان سایت

چگونه یک کسب و کار کوچک و پر درآمد راه اندازی کنیم ؟ بقلم مهندس امير ابوالمعصوم برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک چه چیزهایی را باید بدانیم ؟
تحلیل پیاده راه امام خمینی (ره)/ نقش پیاده راه ها در حفظ سرزندگی شهر(بخش اول) بقلم مهندس محمد احسان پژوهشگر مسائل شهری ؛ پیاده راه در واقع مسیری است که در آن اولویت تام با پیاده است.
نقش تـربیتی بانوان در مقابله با آسیب های فرهنگی و اجتماعی (۱) زهرا ظفرمند ؛ محقق وپژوهشگر مسائل اجتماعی؛امروزه نقش مؤثر زنان در مقابله با تهاجم فرهنگی و پیشگیری از انحرافات اجتماعی بر کسی پوشیده نیست

مطبوعات و رسانه هاي ساوه وزرنديه

شماره پنجم ماهنامه ارتباطات مرکزی(ساوه و زرندیه ) درآذر ماه منتشرشد محمدمسعود امانی مديرمسئول ماهنامه ارتباطات در شهرستانهای ساوه وزرندیه ؛ ضمن اعلام این خبر گفت :
شماره چهارم ماهنامه ارتباطات مرکزی(ساوه و زرندیه)  درمهرماه منتشرشد محمدمسعود امانی مديرمسئول ماهنامه ارتباطات در شهرستانهای ساوه وزرندیه ؛ ضمن اعلام این خبر گفت :
شماره سوم ماهنامه ارتباطات مرکزی(ساوه و زرندیه) درشهريورماه منتشرشد محمدمسعود امانی مديرمسئول ماهنامه ارتباطات در شهرستانهای ساوه وزرندیه ؛ ضمن اعلام این خبر گفت:

برنامه های چشم انداز و عملی در مدیریت شهری شهرهای شهرستان های زرندیه براي آباداني شهر، شعار جوابگو نيست. تغيير در گفتار، رفتار و عملکرد سرلوحه مدیران شهری باشد.اولویت های شورای پنجم و مدیریت شهری شهرداری های  شهرستان زرندیه باید:

تکمیل پروژه های عمرانی،رسیدگی بیشتر به زیباسازی شهر، اصلاح مشکلات ترافیکی شهر،ساخت اماکن تفریحی و فضای سبز، احیا و بهسازی بافت های فرسوده،اجرای تعریض ساختمانها در معابر اصلی،رفع سد معبر در سطح شهر، بهسازی جداول و آسفالت کوچه و خیابان ها،ارتقاء زندگی شهروندی در شهر،برنامه ويژه براي افزايش نشاط اجتماعي، رسيدگي به مشکلات فرهنگي، ايجاد درآمدهاي پايدار، بهبود حقوق شهروندي، تهيه سند چشم انداز 4 ساله،احقاق حقوق بانوان،توسعه مشاغل خانگي،ساخت فضاهاي ورزشي در محله ها،شرکت دادن مردم در تصميم ها،ايجاد اتاق اقتصاد شهر،حمايت مادي و معنوي از نخبگان، توزيع متوازن امکانات می باشد

امروز بانوان شهرهای زرندیه بخصوص مامونیه ،پرندک وزاویه یک وجب سرانه اختصاصی در اختیار ندارند باید به هر شکلی شده محرومیت بانوان از فضاهای ورزشی پایان یابد ایجاد پارک بانوان حداقل خواسته ای است که بانوان شهر انتظار دارند که به نظر باید در مدیریت شهری پنجم این مهم تحقق یابد .

اگر امروز دردهای شهرمان را گردن نگیریم این درد های کهنه همیشه همراه ماست

برخورد قانونی با رهاکنندگان نخاله‌ های ساختمانی در زرندیه صورت گیرد

یکی از مشکلات شهرستان عدم مدیریت نخاله‌های ساختمانی حاصل از ساخت‌وساز‌های شهری و صنعتی است

با توجه به جانمایی محل دفن نخاله‌های ساختمانی شهرداری‌ها باید نسبت به اطلاع‌رسانی به نحو مقتضی اقدام و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و تخلیه نخاله در محل‌های غیرمجاز با متخلفین برخورد قانونی کنند.

يكي از عمده‌ترين آلاينده‌هاي محيط‌زيست كه جزء لاينفك زندگي انسان محسوب مي‌شوند، مواد زائد ساختماني است، باید توجه داشته باشیم زمین و خاک چیزی نیست که در صورت تخریب بتوان آن را از جای دیگری تامین کرد.

طرح پسماند شهرستان اجرایی نشده است  وشهرداری‌ها نسبت به دفن و دفع اصولی زباله و بهسازی مراکز دفن اقدام نکرده اند.

در مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان زرندیه در راستای کنترل آلودگی، مدیریت بهتر زباله و بهینه سازی عملکرد، نظارت و پایش مستمر مراکز دفن، بر ادغام پنج مرکز دفن زباله شهرهای تابعه شهرستان در یک نقطه تاکید است .

 راه آسان و بی‌دردسر براي خلاصی از شر زباله‌ها، دفن آنهاست اما، تلنبار کردن و دفن غیر اصولی پسماندها، که جذب ناقلان بيماري همچون مگس، موش و سایر حیوانات همچون پرندگان را به دنبال دارد، سلامت شهروندان را تهديد مي‌کند.

 اين شيوه‌ی خلاصی از زباله‌ها مخاطراتي براي محيط زیست ايجاد کرده و علاوه بر آلوده کردن خاک و هوا، احتمال آلودگی منابع آب را نيز به مجموع مخاطرات افزوده است.

 بسیاری از استان‌ها با مشکل دفن و دفع بهداشتی زباله مواجهند، و در این میان گشت‌وگذاری در محل دفن زباله‌های مامونیه- مرکز شهرستان زرندیه- آلودگي‌هاي زيست‌محيطي و تخلفات گسترده و اهمال‌کاری مسئولان امر را به شکل قابل توجهی به رخ می‌کشد.

وجود انواع پسماندهای عفونی و بیمارستانی از قبیل سرنگ و سوزن استفاده شده، شیشه‌های آمپول و واکسن، سرم، شیشه‌های دارو، خشاب قرص، انواع پماد و نمونه‌های خونگیری و مخلوط کردن آنها با زباله‌های شهری و خانگی، همچنین سوزاندن زباله‌ها و دود ناشی از آن، تخلیه زباله‌ها در چند نقطه (ترانشه) به طور همزمان، پخش شدن زباله‌ها در مناطق اطراف و... این محل دفن زباله را به یک تهدید جدی برای سلامت شهروندان و عامل آلودگی محیط زیست منطقه تبدیل کرده است.

  روزانه حدود 26 تن زباله شهري و خانگي در شهرستان زرندیه توليد و در پنج محل دفن در اطراف پنج شهر این شهرستان، دفن می‌شود.

 در حال حاضر مرکز بازیابی زباله در شهرستان وجود ندارد و هیچ یک از این محل‌های دفن نیز اصولي نیستند و ضوابط بهداشتی و قانونی را رعایت نمی‌کنند.

 با توجه به نبود دستگاه اتوکلاو (بی خطرساز) در مراکز بیمارستانی و درمانی این شهرستان، این زباله‌ها تا بحال توسط شهرداری‌ها جمع‌آوری و همراه با زباله‌های شهری و خانگی دفن می‌شد، که برخلاف قانون مديريت پسماند است.

  روزانه حدود 45 کیلوگرم زباله عفونی در بیمارستان و مراکز درمانی دولتی و خصوصی شهرستان تولید می‌شود که توسط شهرداری‌ها و به همراه زباله‌های عادی جمع‌آوری و دفن می‌شود. این درحالی است که براساس ماده 13 قانون مديريت پسماند، مخلوط كردن پسماندهاي پزشكي با ساير پسماندها و تخليه و پخش آنها در محيط و يا فروش، استفاده و بازيافت اين نوع پسماندها ممنوع است.

 همچنین براساس ماده 29 ضوابط زيست‌محيطي محل‌هاي دفع پسماندهاي عادي؛ دفن پسماندهاي ويژه بيمارستاني در محل دفن پسماندهاي عادي ممنوع است.

 پسماندهای عفونی و بیمارستانی نباید با زباله‌های شهری مخلوط و بصورت یکجا دفن شوند. این نوع پسماندها باید در محل تولید، غیرعفونی شده و پس از خروج از دستگاه، بلافاصله به محل دفن منتقل و پس از خنثی‌سازی، در سلول مخصوص دفن شوند. چراکه این پسماندها بصورت موقت میکروب‌زدایی شده و در تماس با هوای آزاد، مجددا عفونی می‌شوند.

  سایت باید دارای زون‌بندی بوده و در ابتدا محلی برای جداسازی و تفکیک بخش‌های قابل بازیافت زباله در نظر گرفته شود. البته اینکار باید با استفاده از نوار نقاله و سایر تجهیزات و مدیریت اصولی انجام شود.

 نخاله‌های ساختمانی هم می‌توانند درآمدزا باشند

 می‌توان قسمتی از مجتمع پسماند را به نخاله‌های ساختمانی اختصاص داد. چراکه این پسماندها نیز قابل بازیافت بوده و در صورت مدیریت صحیح و بازیافت، علاوه بر تامین بخشی از مصالح مورد نیاز پروژه‌های عمرانی شهر، بخشی از هزینه‌های سایت نیز تامین خواهد شد.

 محل دفن پسماند باید با دیوار و یا فنس‌های بلند محدود شود تا باد کیسه‌های زباله و پسماندهای سبک را تا کیلومترها پخش نکند. این پلاستیک‌ها علاوه بر منظره زشتی که به وجود می‌آورند، تا 480 سال در محیط باقی مانده و محیط زیست را آلوده می‌کند. همچنین محل دفن باید مدیریت ثابت و ساختمان اداری داشته و پرسنل بصورت شبانه‌روزی در آن مستقر شوند.

 براساس "ماده 19 ضوابط زيست‌محيطي محل‌هاي دفع پسماندهاي عادي؛ از نظر بادهاي غالب"، محل دفع نبايد در بالادست مناطق جمعيتي واقع شود.

 همچنین ماده 31 این ضوابط، سوزاندن پسماندها در فضاي آزاد در محل‌هاي دفع را ممنوع می‌داند در حالیکه محل سوزاندن زباله‌ها در مامونیه به لحاظ باد غالب، در بالادست شهرک صنعتی مامونیه و بخش‌هایی از شهر واقع شده که خود عامل انتقال آلودگی هستند.

 به روشنی می‌توان دریافت، ریشه برخی از مشکلات در کمبود بودجه و نبود امکانات نبوده و تا زمانی که در نگاه شهردار و مدیران شهری، زباله چیز زایدی است که باید از شر آن خلاص شد، مشکل پابرجا خواهد بود. باید این نگاه در مسئولان ایجاد شود که با مدیریت اصولی زباله، می‌توان علاوه بر جلوگیری از اثرات زیانبار زیست محیطی، منافع اقتصادی ایجاد کرد.

 به نظر می‌رسد که زمان آن فرا رسیده تا مدیران شهرستان، مدیریت شهری و در رأس آن اعضای شورای شهر و شهرداران توجه ویژه به حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان داشته و آن را در اولویت کاری قرار دهند.

 رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و محیط زیست، حل مسائل و مشکلات زیست‌محیطی را نیازمند برنامه‌ریزی، تدبیر، پیگیری مستمر و جدی و قاطعیت دستگاه‌های مرتبط دانستند و قضاوت در مورد عملکرد دستگاه‌ها در خصوص انجام وظیفه نسبت به حفظ محیط زیست را به مردم واگذار کردند.

 بنظر می‌رسد با توجه به اهمیت مسئله محیط زیست و سلامت شهروندان و تاکید مقام معظم رهبری به موضوع حفظ محیط زیست، زمان آن فرا رسیده، شهردار و اعضای شورای شهر چشم خود را بر روی واقعیات باز کرده و بجای انجام کارهای غیرضرور و تشریفاتی، اقدام موثری درخصوص ساماندهی مرکز دفع پسماند شهر مامونیه و سایر شهرهای زرندیه، که تهدیدی برای محیط زیست و سلامت شهروندان به شمار می‌رود، انجام دهند.

مهندس محمد احسان کارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری

Template Design:Dima Group
Tool tip