economist

مدیر جهادکشاورزی زرندیه گفت: این شهرستان سال گذشته در راستای مکانیزاسیون بخش کشاورزی با جذب ۱۵۰ درصد اعتبارات رتبه نخست استان را کسب کرد.

احمد قره‌بیگلو با اشاره به اینکه بیش از 40 نوع محصول کشاورزی و دامی در زرندیه تولید می‌شود، اظهار داشت: زرندیه یکی از قطب‌های کشاورزی استان است که خوشبختانه در بسیاری از محصولات رتبه نخست استان را به خود اختصاص داده به طوری که سالانه بیش از 330 هزار تن انواع محصولات در شهرستان تولید می‌شود.

وی افزود: این شهرستان دارای 60هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این مقدار حدود 15 هزار هکتار آن به اراضی دیم اختصاص دارد که نیازی به آبیاری نوین ندارد، 6 هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات بهاره، 13 هزار و500کتار سطح زیرکشت محصولات باغی، حدود 10 هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات پاییزه شامل گندم آبی، جو آبی بوده که به طور میانگین 30 هزار هکتار از اراضی شهرستان مستعد آبیاری قطره‌ای هستند. 

مدیر جهادکشاورزی زرندیه تصریح کرد: محدودیتی برای اعتبار در بحث آبیاری قطره‌ای نداریم تاکنون 3700 هکتار از اراضی شهرستان به سیسم آبیاری نوین مجهز شده‌اند که مصمم هستیم که امسال این مقدار به 5 هزار هکتار برسد.

قره بیگلو بیان کرد: بیشترین سیاست‌گذاری ما اجرای روش‌های نوین آبیاری است، عمده مشکل ما در بحث خرده مالکانی هستند که مشکل سند و وثیقه دارند و نمی‌توانند از تسهیلات آبیاری نوین بهره‌مند شوندکه خوشبختانه این مشکل برطرف شد و خرده مالکان می‌توانند با قولنامه از خدمات آبیاری نوین بهره‌مند شوند می‌تواند از 15 میلیون تسهیلات بلاعوض برخوردار شوند تسهیلات بلاعوض آماده است و ما در این زمینه مشکلی نداریم ولی خرده مالکان از لحاط آورده مشکل دارند در صدد هستیم این مشکل را با پرداخت تسهیلات برطرف کنیم.

وی ادامه داد: برای آبیاری قطره‌ای دولت 7 میلیون و آبیاری بارانی 5/5میلیون تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد و مابقی از آورده خود یا اینکه از تسهیلات استفاده کنند.

مدیر جهادکشاورزی زرندیه خاطرنشان کرد: سال گذشته با جذب 150 درصد اعتبارات رتبه نخست استان را کسب کردیم، سهم زرندیه 3 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات بود که با جذب 4 میلیارد و 600 میلیون تومان رتبه نخست استان را در بخش توسعه مکانیزاسیون به دست آوردیم.

قره‌بیگلو عنوان کرد: سال گذشته حدود 90 درصد سطح محصولات زیرکشت زراعی وباغی تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که در بحث پرداخت خسارت با تاخیر انجام می‌شد و این مسئله سبب گردید کشاورزان رغبت چندانی برای بیمه کردن محصول خود نداشته باشند.

مدیر جهادکشاورزی اضافه کرد: معتقدیم بیمه تنها مرجع قانونی است که کشاورزان می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

به سمت بالا

economist
Template Design:Dima Group
Tool tip