economist

رئیس جهاد کشاورزی ساوه گفت: با توجه به اعتبار بالا و به صرفه نبودن احداث گلخانه‌ها احداث گلخانه‌های خانگی در دستور کار جهاد کشاورزی قرار گرفت و تسهیلات احداث گلخانه‌های خانگی در استان مرکزی اعطا می‌شود.

حسن شریفی با اشاره به احداث گلخانه‌های خانگی اظهار داشت: پیش‌تر تنها برای گلخانه‌ها و اماکن تولید قارچ خوراکی که بالای سه هزار متر مربع وسعت داشتند مجوز صادر می‌شد و هدف هم این بود که به واحدهای دارای توجیه اقتصادی تسهیلات ارائه شود و مورد حمایت قرار گیرند، اما امروز با توجه به اعتبار زیادی که برای احداث گلخانه نیاز است و از سویی برای متقاضی مقرون به صرفه نبوده، احداث گلخانه‌های خانگی در شهرک‌ها، خانه‌ها روستایی و شهری در دستور کار جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

وی افزود: برای احداث گلخانه خانگی حدود 300 متر مربع فضا نیاز است، هر خانوار شهری و روستایی می‌تواند نسبت به احداث گلخانه در فضای خانه خود اقدام کند، این امر علاوه بر اشتغال نقش مهمی در تامین مایحتاج خانواده داشته و ارائه پروانه فعالیت و تسهیلات 20 تا 30 میلیون تومان هم از امتیازات اجرای این طرح برای هر خانوار است. 

رئیس جهاد کشاورزی ساوه تصریح کرد: این مهم نقطه عطفی برای توسعه گلخانه‌ها در خانواده بوده و ضمن مصرف آب کمتر به عملکرد در هکتار بیشتری می‌رسیم  و از سویی با کاهش هزینه حمل  و نقل برای کشاورز هزینه تمام‌ شده هم برای آنها پایین می‌آید.

شریفی بیان کرد: هم‌اکنون حدود 70 واحد گلخانه در شهرستان ساوه فعال و برای  حدود 500 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شده که از این میزان 3 هکتار برای کشت گیاه دارویی آلوورا و 10 هکتار برای کشت گیاه کاکتوس اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: عمده محصولات گلخانه‌ای فلفل،گوجه فرنگی، خیار و بادمجان است و صادرات گوجه فرنگی و گیاهان دارویی گلخانه‌ای فعال شده است

به سمت بالا

economist
Template Design:Dima Group
Tool tip