economist

حاضرین درسایت

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

یادداشت مخاطبین و کارشناسان سایت

منافع و مزایایی که ساوه و زرندیه از آن بی نصیب مانده اند یادداشت محمد مسعود امانی ؛ مدیر مسئول و صاحب امتیاز ماهنامه ارتباطات مرکزی ساوه وزرنديه
روز ۲۱تیرماه بعنوان روز عزت وغیرت مردم سرزمینم جاودان خواهد ماند بقلم" علی دیل کارشناس علوم سیاسی" روز ۲۱تیرماه درتاریخ به نام روز حجاب و عفاف نام گذاری شده است
ساوه قطب برق خورشيدي خاورميانه مي شود يه قلم محمدرضاسوري با توجه به افزایش روزافزون جمعیت در کشور‌های توسعه‌یافته و در حال توسعه و نیاز مبرم به الکتریسیته و به منظور کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و حفاظت لایه اوزن، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مطبوعات و رسانه هاي ساوه وزرنديه

شماره۵۴۴۵ روزنامه جام جم ويژه نامه شهرستان ساوه منتشرشد عباس كريمي سرپرستي مطبوعات  شهرستان ساوه و زرنديه ضمن اعلام این خبر گفت :
دهمين شماره  ماهنامه ارتباطات مرکزی(ساوه و زرندیه ) درتيرماه ۹۸ منتشرشد محمدمسعود امانی مديرمسئول ماهنامه ارتباطات مركزي در شهرستانهای ساوه وزرندیه ؛ضمن اعلام این خبر گفت :
شماره نهم ماهنامه ارتباطات مرکزی(ساوه و زرندیه ) درخردادماه منتشرشد محمدمسعود امانی مديرمسئول ماهنامه ارتباطات مركزي در شهرستانهای ساوه وزرندیه ؛
شماره هشتم ماهنامه ارتباطات مرکزی(ساوه و زرندیه ) دراسفند ماه منتشرشد محمدمسعود امانی مديرمسئول ماهنامه ارتباطات مركزي در شهرستانهای ساوه وزرندیه ؛
ماهنامه نارستان شهرداري ساوه در بهمن ماه منتشرشد ماهنامه سراسري شهرداري ساوه دربهمن ماه ۹۶ منتشرشد

مدیرعامل داروسازی آوه سینا ضمن تشریح آخرین وضعیت مالی و عملکردی این شرکت ۳۵ میلیارد تومانی آماده عرضه اولیه، درخصوص فرصت ها و تهدیدهای آن نسبت به رقبا توضیحاتی داد.

مدیر عامل شرکت آوه سینا آخرین وضعیت مالی و عملکردی این شرکت 35 میلیارد تومانی را تشریح کرد تا آماده عرضه اولیه 10 درصدی در بازار دوم معاملات فرابورس طی اوایل هفته آینده باشد.

سیامک میرترابی با اشاره به اینکه زنجیره تولید در این شرکت از تولید مواد اولیه تا با بازار هدف کامل است،گفت: این گروه داروسازی از شرکت اصلی آوه سینا،شرکت دارویی ارسطو و دایا دارو برای توزیع تولیدات تشکیل شده است.سابقه صنعت دارو در ایران ۷۵ ساله است،۱۴۵ شرکت در این حوزه دارای پروانه تاسیس با تولید محصول نهایی مشغول فعالیت هستند و علاوه بر این تعداد ۵۰ شرکت تولید کننده مواد اولیه دارویی و ۲۰۶ شرکت نیز وارد کننده محسوب می شوند.

وی درخصوص تاریخچه شرکت افزود: آوه سینا در سال ۸۲ تاسیس و فعالیت تولید را از سال ۸۴ آغاز و در سال ۸۹ از طرح توسعه بهره برداری کرد.کارخانه این شرکت در ساوه واقع شده و تعداد ۱۳۰نفر در شرکت مادر مشغول به فعالیت هستند. در حال حاضر سرمایه اسمی شرکت ۳۵ میلیارد تومان است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی تولیدات شامل ۱۰ نوع کپسول و ۴۱ نوع قرص است، ادامه داد: "داوه" در میان ۱۴۵ شرکت دارویی از لحاظ تولید عددی دارای رتبه ۳۹ واز نظر ریالی رتبه شرکت ۴۸ است.سه محصول شرکت شامل دفریپرون،پنتوپرازول و آسیکلوویر به ترتیب دارای رتبه اول،دوم و سوم تولید در بازار هستند و پیش بینی می شود با ورود داروهای ضدسرطان به بازار رتبه ریالی شرکت به ۱۰ بین ۱۴۵ شرکت حاضر ارتقا پیداکند.

منابع موردنیاز طرح اقتصادی و روند پیشرفت پروژه

این مقام مسئول از روند صعودی فروش طی 5سال اخیر از 36 به 57 میلیارد تومان (از سال 93 تا 97) خبر داد و گفت: آوه سینا دارای یک طرح توجیهی اقتصادی تولید داروهای ضد سرطان است که از دو فاز احداث داروهای خوراکی و تزریقی تشکیل شده است.این طرح نیازمند 19 میلیارد تومان منابع مالی است که نیمی از آن از منابع داخلی شرکت تامین شده و برای تامین 50 درصد دیگر استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ مطلوب ۱۱ درصد(برای شرکت های دانش بنیان)در برنامه است.درحال حاضر 50 درصد فاز اول پروژه تکمیل شده و در نیمه دوم سال 98 به بهره برداری خواهد رسید.
وی  با اشاره به تعداد مصرف این داروهای خاص در سال 96 که تعداد 11 میلیون مصرف کننده بوده،گفت: انتظار می رود حدود 20 درصد بازار(4 میلیون عدد قرص) از تولید این داروها تا 3 سال آینده در اختیار این شرکت باشد.

نقاط ضعف و قوت نسبت به رقبا

میرترابی درخصوص نقاط ضعف و قوت این شرکت نسبت به رقبا به بورس پرس گفت: از مزایای این شرکت نسبت به سایر رقبا می توان به دانش فنی،استفاده از تسهیلات دانش بنیان، ثبت اختراع در آمریکا،کانادا و اروپا،تولید هرساله چند مولکول پیشرفته با اتکا به دانش دانشمندان از تولید مواد اولیه تا تولید محصول نهایی نام برد که تولید را مقرون به صرفه می کند. تهدید اساسی "داوه" نرخ ارز و افزایش قیمت یک سری از مواد بسته بندی است که وزارت بهداشت و دولت وعده دادند انها را با ارز دولتی برای ما تهیه کنند.در مراحل بعدی هم می توان به واردات اشاره کرد که با سیاست اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای داخلی تاحدی این موضوع برطرف شده است.

تاثیر تحریم ها بر سودآوری

وی درخصوص تاثیر تحریم ها بر سودآوری شرکت گفت: سال جاری رشد بازار داخلی دارو بیشتر از سال های گذشته خواهد بود چراکه واردات بسیاری از داروهای خارجی دارای مشابه داخل ممنوع شده که برای این صنعت بسیار مطلوب است،اگر روند تزریق ارز دولتی ادامه یابد،به نظر می رسد سال جاری شرکت های داروسازی که بتوانند از طریق ارز دولتی تامین مالی کنند،سال خوبی را در پیش خواهند داشت.

کسب درآمد از تولید داروهای خاص

وی درباره کسب درآمد شرکت از تولید داروهای خاص توضیح داد: یک سری از داروها بصورت اختصاصی تولید می شوند،تنها تولیدکننده انحصاری دفریپرون معمولی و جوشان،آوه سینا است.استیل سیستئین نیز دارویی تنفسی است که 90 درصد بازار ان در اختیار است.در مورد داروی پترا زیلوکس هم که محدودیت واردات دارد،سال جاری رشد قابل توجهی داشته است.با توجه به اینکه 95 درصد مواد اولیه صنایع دارویی ایران از طریق چین و هند وارد می شود،دولت به واسطه دو بانک در این دو کشور که تحریم بر آنها بی تاثیر است،ارز گرفته و دارو را تحویل می دهد.

کاهش دوره وصول مطالبات

میرترابی درخصوص دوره وصول مطالبات نیز گفت: با توجه با اینکه در 3 ماهه نخست سال نوسانات ارزی وجود داشت،سیاست های کلی شرکت های داروسازی براین اساس شد که داروها با مدت 360 روز یا 6 ماهه انجام نمی شود، تسویه داروخانه 2 ماهه شده و پرداخت به شرکت های داروسازی هم با یک ماه تاخیر بین 60 تا 90 روز خواهد بود.حتی در مواردی که داروهای خاص تولید می شود،دریافت دارو ممکن است نقدی باشد.

Template Design:Dima Group
Tool tip