economist

طرح «سه شنبه های مهدوی» با هدف یادآوری نام امام زما(عج) و شناخت و کسب معرفت بیشتر نسبت به ایشان به همت بسیج دانشجویی ساوه در این شهرستان اجرا شد.

امام حسن عسکرى(ع) در هشتم ربیع الاول سال 260 هجری قمری به فرمان معتمد عباسی به شهادت رسید و امامت مهدى موعود(ج) که رهبرى و ولایتش را پیامبر اکرم(ص) و معصومین پس از ایشان وعده داده بودند، از همین روز آغاز شد.

امامت حضرت مهدى(عج) در شرایطى روى داد که امام یازدهم نیز مانند دیگر ائمه، زمینه ولایت را براى فرزند خود آماده کرده بود.

شب پیش از شهادت، ایشان به‌دور از چشم مأموران خلیفه، نامه‌هاى بسیارى درباره این مسأله مهم به شهرهاى گوناگون فرستاد. حکومت عباسى از مدت‌ها پیش، بر اساس سخن رسول خدا(ص) و امامان معصوم(ع) مبنى بر این‌که مهدى فرزند امام حسن عسکرى(ع) است، امام یازدهم شیعیان را زیر نظر داشتند و مراقب بودند فرزندى از ایشان باقى نماند.

با تولد حضرت مهدى(عج) در 15 شعبان سال 255 ه ق در سامرا، امام حسن عسکرى(ع) با پنهان نگاه داشتن خبر ولادت فرزند خویش، این نقشه را باطل کرد.

پس از شهادت امام حسن عسکرى(ع)، خبر شهادت ایشان در سراسر سامرا پیچید و مردم در سوگ آن امام همام، عزادارى کردند و حضرت مهدى(عج) بر پیکر مطهر پدر بزرگوارشان نماز خواندند. پس از شهادت امام، حضرت حجت(عج) که در آن زمان 5 سال داشتند، به امامت رسید و کم‌کم خبر وجود فرزندى از سلاله پاک امامت پخش شد که تلاش خلیفه عباسى براى یافتن ایشان‌ بى‌فایده بود. امامت حضرت حجت(عج) در این دوران را غیبت صغرا مى‌خواندند.

این غیبت از زمان شهادت پدر بزرگوارشان در سال 260 هجری قمری، شروع و تا سال 329 هجری قمری به طول انجامید. چهار نایب خاص، امر وساطت میان امام(عج) و شیعیان را به‌عهده داشتند و احکام دین را از ایشان دریافت و در اختیار شیعیان قرار مى‌دادند. این چهار نفر، عثمان‌بن سعید، محمد‌بن عثمان، حسین‌بن روح و على‌بن محمد سمرى بودند.

این غیبت، 69 سال به طول انجامید. پس از غیبت صغرا، غیبت کبرا آغاز شد. از امامت ایشان تاکنون 1179سال مى‌گذرد. جهان در دو مرحله غیبت امام خود، در انتظار عدالت علوى است‌.

اجرای طرح سه‌شنبه‌های مهدوی در ساوه

سروان پاسدار مهدی نیک‌انجام مسئول بسیج دانشجویی ناحیه مقاومت بسیج ساوه از اجرایی شدن طرح «سه‌شنبه‌های مهدوی» به همت گروه جهادی بسیج دانشجویی این شهرستان خبر داد و گفت: اجرای این طرح مقدمه‌ای است برای یادآوریِ عزیزترینی است که در شرایط امروز و دغدغه‌های افراد در زندگی، غریب ترین شده است و یادی کنیم از کسی که همیشه به یادِ ما است.

وی وظیفه بسیج دانشجویی را ساختن تمدن اسلامی برای ظهور منجی موعود دانست و گفت: همه روزها و ساعت‌های زندگی ما مختص امام زمان(عج) است و ما در این طرح با توزیع نذورات و هدایا سعی می‌کنیم به رهگذران یادآوری کنیم که یاد حضرت ولی عصر(عج) بودن، به روز جمعه منحصر نیست.

به سمت بالا

economist
Template Design:Dima Group
Tool tip