economist

استاندار استان مرکزی گفت: استقرار خودرو سازی” رنو” در شهرستان ساوه بعنوان سرمایه گذاری خارجی، نیاز کشور و استان است که با پیگیری ها امیدواریم به سرانجام برسد.

وی که برای افتتاح دو واحد تولیدی و خدماتی به ساوه سفر کرده بود باحضور درجلسه ستاد راهبری مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با تاکید بر اینکه ساوه ظرفیت‌های بسیار زیادی از لحاظ تاریخی، اقتصادی، کشاورزی و صنعتی دارد، افزود: بیش از ۶۰۰ واحد صنعتی در ساوه وجود دارد که به دلیل وضع اقتصادی کشور شرایط خوبی ندارند لذا همه باید تلاش کنیم تا رونق تولید و اقتصاد را در این شهرستان شاهد باشیم.
سید علی آقازاده همچنین کمبود آب آشامیدنی و کشاورزی در ساوه که خشکسالی ها و کم بارشی ها
آن را مضاعف کرده است را یکی از معضلات اصلی برشمرد و با اشاره به سرمای ناگهانی سال گذشته و سرمازدگی باغات انار ساوه، اظهار داشت: شرایط کشاورزی شهرستان ساوه به علت اتفاق سال گذشته که برای باغات انار افتاد مناسب نیست لذا از کشاورزان خواهشمندیم تغییر کشت ندهند چون انار تولید ملی این منطقه است و باید مجدد آن را احیا کرد.
درادامه حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی امام جمعه شهرستان ساوه نیز با تاکید بر اینکه باید سیستم اداری را از فساد بیرون ببریم، اضافه کرد: خودروسازی را در ایران با کشورکره همزمان آغاز کردیم اما کره کجاست و ما کجاییم و اصلی ترین دلیل این عقب‌ماندگی فساد در سیستم اداری است.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس هم در این جلسه با اشاره به اینکه ۱۸ ماه است که درگیر پروژه رنو هستیم، گفت: اگر مشکل این پروژه حل شود بودجه شهرستان و همچنین روستاها دو برابر می شود.
محمدرضا منصوری با بیان اینکه با شکل گیری پروژه رنو در ساوه برای ۶۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی و برای ۱۰۰ هزار نفر قطعه ساز ایجاد شغل می شود، ادامه داد: متاسفانه مافیای خودرو در ایران اجازه عقد قرارداد با رنو را
نمی دهد .
وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با رئیس جمهوری و مطرح کردن تمام موضوعات مجموعه و قرارداد به ایشان، اضافه کرد: در تمامی کشورها با افزایش قیمت دلار صادرات نیز افزایش پیدا می کند تا ارزآوری داشته باشد اما در کشور ما دلار از ۸۰۰ تومان به ۴۰۰۰ تومان رسیده است اما هنوز نمی توانیم خودرو صادر کنیم.
منصوری با بیان اینکه برق، گاز و آب در ایران نسبت به سایر کشورها ارزانتر است و حقوق کارگر هم بسیار پایین است اما خودرویی
می سازیم که باعث مرگ مردم شود.
وی افزود: قرارداد فروش کارخانه سایپای ساوه به رنو به مبلغ ۶۶۰ میلیون یورو که بیش از حد واقعی این کارخانه است، نوشته شد اما خودروسازان ایرانی بسیار کارشکنی کردند و حتی از بازدید کارشناسان از این کارخانه ممانعت کردند تا جلوی عقد این قرارداد را بگیرند.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت با بیان اینکه برای باطل نشدن این قرارداد فرصت گرفته ایم، اظهار داشت: خودروسازان داخلی دوست ندارند پای رنو به کشور ما باز شود.
منصوری گفت: بسیاری از نمایندگان شهرستان ها تمایل دارند که فرصت های مثل کارخانه یا سرمایه گذاری رنو را به شهرستان خود ببرند اما با تلاش‌های صورت گرفته موفق شدیم از ۱۰۰ نماینده در مجلس در زمان یک ساعت امضاء جمع کنیم که این کارخانه به ساوه بیاید. نماینده انجمن صنایع ساوه هم گفت: شاخصه های
خاص اقتصاد مقاومتی بر مبنای حمایت از تولید ملی است.
مرصل صدیق اراک و ساوه را دو قطب اصلی برای استان نامید و افزود: ساوه مهمترین قطب صنعتی استان است و حتی ساوه در صنعت از اراک مهمتر شده است و باید توجه به ساوه بیشتر شود.
وی از استاندار خواست تا سهم استان را از صندوق توسعه ملی بگیرد و ادامه داد: برخی از بانک ها مانند توسعه صادرات، صنعت و معدن و صادرات از صنایع حمایت می کنند اما سایر بانک ها حمایتی از صنایع و از صنعتگران نمی کنند.
رئیس سازمان مدیریت و
برنامه ریزی استان مرکزی هم در این مراسم گفت: به دستور استاندار جلسات اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌ها و به منظور برطرف شدن مشکلات برگزار می‌شود.رقیه یادگاری با ارائه آمار وارقامی درباره رشد جمعیت مهاجران، وضع جغرافیایی،صنایع، کشاورزی و دیگر استعدادهای این شهرستان گفت: شهر ساوه یکی از شهرستان های بسیار قدیمی ایران است و در گردشگری هم ظرفیت‌های قابل برنامه ریزی دارد
معاون استاندار و فرماندار ساوه هم در این جلسه با بیان اینکه بزرگترین شهر صنعتی کشور در ساوه واقع شده است ، گفت: استقرار هاب سوخت و ثقل صادرات نفتی ۸ استان کشور در شهر صنعتی ساوه از دیگر اقدامات توسعه ای در این شهرستان است بطوری که روزانه ۲۰۰ تانکر حامل مواد سوختی از این منطقه به سایر استانها ارسال می شود.
محمد بهاروند با بیان اینکه از مجموعه ۳۵۰ میلیون دلار صادرات استان سهم ساوه ۲۵۰ میلیون دلار است که بیانگر سهم صادرات
۷۰ درصدی است، اضافه کرد: اما با این ظرفیت هم اکنون ۲۸ درصد واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان راکد و تعطیل هستند و ۱۴ درصد آن نیز بین ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ درصدی فعالیت می کنند؛ البته با اقدامات انجام شده برخی از شرکت‌ها مانند رانیران و پروفیل صفا که تعطیل بود به تولید برگشته و فعال شده اند.
به گفته وی، اتصال دائمی شهر صنعتی به راه‌آهن و توقف ترخیص خودرو از دیگر مشکلات شهر صنعتی ساوه است. معاون استاندار با بیان اینکه دهیاری های فعالی در این شهرستان حضور دارند و بعضی محصولات تولیدی آنها مانند جدول را به شهرداری ها ارائه می دهند، گفت: بزرگترین پروژه مشترک دهیاری ها برای احداث پایانه انار در زمینه ۲۲ هکتاری با ۲۰۰ شغل مستقیم و همکاری ۷۰۰۰ تولید کننده انار به زودی احداث خواهد شد.
بهاروند تاکید کرد: متاسفانه ساختار ادارات این شهرستان بسیار ضعیف است و همچنین نیروی کافی در اختیار ندارند و حتی در حد یک نمایندگی و شعبه نیستند که تحت فرمانداری ویژه کار می کنند.
استاندار مرکزی در سفر به ساوه همچنین دو واحد تولیدی و خدماتی را در این شهرستان رسما افتتاح کرد. یکی از این واحد هامجتمع خدماتی رفاهی ایرانیان بود که در خروجی شهر ساوه به سمت جاده قدیم ساوه زرندیه قرار دارد و دیگری شرکت بلور شیشه تابان واقع در شهر صنعتی ساوه بود.

به سمت بالا

economist
Template Design:Dima Group
Tool tip