economist

پیشرفت جوامع اجرای پروژه آسفالت بتنی به‌جای قیر را به ضرورتی اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده است. سید محمد مرتضوی نژاد

به نقل از خبرگزاری فارس، بعد از گذشت نیم‌قرن تجربه در استفاده از بتن در صنعت راه‌سازی جهانی و مشخص شدن مزیت‌های آشکار و محسوس آن نسبت به آسفالت قیری به لحاظ کیفی و اقتصادی، متأسفانه هنوز اکثریت پروژه‌های راه‌سازی در کشور با استفاده از روش‌های قدیم و متداول آسفالت قیری اجرا می‌شوند.

 هرساله میلیاردها تومان از بودجه‌های عمرانی کشور صرف ترمیم، بهسازی، حفظ و نگهداری روسازی جاده‌ها می‌شود، در روسازی جاده‌ها معمولاً از آسفالت قیری استفاده می‌شود که این نوع آسفالت پس از گذشت یک تا پنج سال نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

 آسیب به ناوگان حمل‌ونقل ملی و بروز حوادث بی‌شمار و دلخراش جاده‌ها در ایران و رکوردهای بی‌شمار آسیب‌های جانی و مالی ایران در جهان، جای تأسف و بازنگری عاجل در صنعت راه‌سازی ایران را به همراه دارد.

تحولی نوین در صنعت راه‌سازی نیاز جامعه امروز است، مقایسه عملیات آسفالت قیری و بتنی نشان می‌دهد هزینه‌های اجرای عملیات آسفالتی تقریباً دو برابر اجرای عملیات بتن است.

عدم سازگاری آسفالت قیری با شرایط اقلیمی در فصل سرما و گرما و از طرفی سازگاری بتن با انواع شرایط اقلیمی ضرورت جایگزینی آسفالت بتن به‌جای قیر را چندین برابر کرده است.

 مقاومت مصالح آسفالتی در بهترین شرایط اجرایی و تولیدی حداکثر به 30 درصد مقاومت بتن RCCP خواهد رسید.

 دوام روسازی‌های بتنی در صورت تهیه و اجرای مناسب می‌تواند تا بالای مرز 10 سال نیز ادامه داشته باشد.

اجرای عملیات آسفالتی در فصول مختلف و خواب دستگاه‌ها و تأسیسات آسفالتی در شرایط سرما و بارندگی و بالطبع افزایش هزینه‌های اجرایی و بیکاری بخش مهمی از نیروی انسانی در پروژه‌ها را به همراه دارد؛ در صورتی که بتن RCCP آماده انجام در تمام فصول حتی فصل یخبندان بوده و هزینه‌های انجام عملیات را با کاهش محسوسی مواجه خواهد کرد.

تغییر شکل و عمر کوتاه و عدم دوام در برابر مواد شیمیایی و نیز پخش مخلوط نمک و ماسه در فصول یخبندان دشمن روسازی آسفالت با قیر است.

 روسازی‌های آسفالت قیری در حین تولید این فراورده و چه در حین اجرا به محیط‌زیست و طبیعت آسیب می‌رساند، روسازی بتنی دوست طبیعت بوده و پروسه تولید آن نیز هیچ خطری برای محیط‌زیست به همراه نخواهد داشت.

اجرای عملیات ترمیم و لکه‌گیری آسفالت نیازمند هزینه‌های سنگینی است، در صورتی که ترمیم جاده‌های بتنی در جا می‌تواند صورت گرفته و هزینه‌های ترمیم و نگهداری را به حداقل برساند.

با توجه به موارد فوق و همچنین ویژگی‌های جاده‌های ایران در شرایط آب و هوایی متفاوت استفاده از روش‌های نوین در پروژه‌های راه‌سازی ضروری است.

در این خصوص اولین همایش بین‌المللی راه‌سازی بتنی 10 تیرماه با همکاری این موسسه و معاونت برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری برگزار می‌شود.

 تحقق اقتصاد مقاومتی با گسترش روسازی‌های بتنی، نقش روسازی‌های بتن غلتکی و مزایا و کاربرد مواد افزودنی نوین در انواع روسازی‌ها از جمله محورهای برگزاری این است، امید است که این همایش منجر به تغییر و تحولات عمیق در صنعت راه‌سازی کشور شود.

به سمت بالا

economist
Template Design:Dima Group
Tool tip